Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie chce być drugim Centrum Zdrowia Dziecka. Ma w tym pomóc nowa dyrektor

i

Autor: OM

Zdrowie

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie chce być drugim Centrum Zdrowia Dziecka. Ma w tym pomóc nowa dyrektor

2024-01-08 14:51

Jedyna w tej części Polski placówka medyczna dla dzieci i młodzieży, czyli Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie ma nową dyrektor. Została nią dr Kamila Ćwik.

Lublin: Nowe możliwości leczenia pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki

- Chcemy, aby ta placówka lepiej funkcjonowała - mówi prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Pani dr Kamila Ćwiek jest absolwentką jeszcze wtedy Akademii Rolniczej, jest też doktorem nauk społecznych w dziedzinie ekonomii i finansowania na Uniwersytecie Gdańskim. Ma liczne studia podyplomowe w zakresie menadżerstwa, administracji, badań klinicznych. Ma doświadczenie pracy w NFZ i zarządzaniu placówkami służby zdrowia, w tym Szpitala Wojewódzkiego w Chełmie. Jesteśmy przekonani, że to doświadczenie przełoży się na nasze potrzeby. Musimy iść do przodu. My chcemy żeby Uniwersytecki Szpital Dziecięcy był drugim Centrum Zdrowia Dziecka. Jednym z najlepszych w Polsce.

Przed szpitalem, w którym niedawno zakończył się remont i nową dyrektor stoją nowe cele i wyzwania.

- Cele, które zostały przede mną postawione wydają się możliwe do realizacji - mówi dr Kamila Ćwik, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. - Pierwszym naszym celem będzie stworzenie długoterminowej strategii dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, tak, aby móc stworzyć strategię kształcenia na przyszłość specjalistów w dziedzinach pediatrycznych. Dzięki temu będziemy mogli nie korzystać z zewnętrznych specjalistów tylko mieć we własnym zakresie.

W szpitalu niedługo zostanie otwarty Kliniczny Oddział Ginekologii Dziecięcej. Szpital kompletuje już dokumenty i kontraktuje w NFZ.

- To będzie oddział, który oprócz tego, że będzie zajmował się profilaktyką, leczeniem chorób układu rozrodczego, postawił sobie jeszcze znacznie większe cele - dodaje nowa dyrektor szpitala. - Ma za zadanie również wspomagać ofiary przemocy seksualnej i stworzyć kompleksowy program opieki nad osobami transpłciowymi. Z racji tego, że przeżywalność osób po chorobach nowotworowych jest coraz większa, u nastolatków i młodych osób ponad 80 procent dożywa wieku dorosłego, chce założyć rodziny i posiadać potomstwo, a zatem musimy iść z postępem, bo w większości krajów jest już to możliwe. Pomysłem na ten rok jest także rozpoczęcie implantacji laryngologicznych.

Poprzednim dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego był Ryszard Śmiech. Kierował placówką od początku listopada 2019 roku.