UMCS dostał milion złotych na innowatorskie badania. Naukowcy chcą oczyścić glebę

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/jarmoluk

UMCS dostał milion złotych na innowatorskie badania. Naukowcy chcą oczyścić glebę

2021-11-24 12:31

Lubelscy i chińscy naukowcy wspólnie zbadają, czy wykorzystanie odpadów ogrodniczych wraz z odpowiednimi bakteriami może przyczynić się do oczyszczenia gleby.

Zespół badawczy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wraz z chińskim partnerem uzyskał ponad milion złotych na 3-letnie badania w ramach programu Narodowego Centrum Nauki - SHENG 2. To innowatorskie badania na skalę światową.

- Chcemy odpady rolnicze przerobić na cenny produkt jakim jest biowęgiel i pójść troszeczkę dalej - mówi prof. Bożena Czech z Wydziału Chemii UMCS . - Chcemy ten biowęgiel zaszczepić odpowiednimi kulturami bakterii, po to żeby usuwać, a jeszcze w międzyczasie zbadać jak będą te bakterie wpływały na jedne z zanieczyszczeń. W naszym przypadku będą to estry ftalanów, czyli coś co jest związane z szeroko rozumianym plastikiem, kosmetykami.

Właśnie glebę z takimi zanieczyszczeniami będą badali naukowcy. Sprawdzą jak te zanieczyszczenia wędrują z gleby do warzyw w niej rosnących, ale także czy dodanie do niej biowęgla z odpowiednimi bakteriami zapobiegnie takiej wędrówce. Być może uda się te zanieczyszczenia rozłożyć, albo naukowcy dowiedzą się jak zminimalizować ten proces wędrówki zanieczyszczeń z gleby do roślin, a następnie do człowieka.

- Estry ftalanów jako zanieczyszczenia są dopiero rozpoznawane - dodaje prof. Czech. - Erę plastiku mamy już jakiś czas, niemniej jednak dopiero teraz zwraca się uwagę, że wśród nich jest bardzo duża grupa związków mutagennych, kancerogennych. Inne na nasze zdrowie mogą wpływać podobnie jak hormony.

Projekt potrwa 3 lata. W jego ramach 6 osób z Polski i 9 osób z Chin wspólnie będzie prowadziło badania.