Policja

Ukradli 3 mln zł i uciekli z kraju. Lublinian udało się znaleźć dzięki holenderskiej policji

2023-10-04 11:37

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP Lublin w ramach podjętej współpracy z policją holenderską doprowadzili do zatrzymania 4 mieszkańców Lublina. Mężczyźni brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu dokonywanie włamań. Łączna wartość skradzionego mienia wyniosła około 3 mln zł.

- Zatrzymani to mieszkańcy Lublina w wieku 42-50 lat, którzy wspólnie dokonali prawie 40 włamań do hurtowni, sklepów, firm budowlanych i innych wielkogabarytowych obiektów handlowych. Działali w latach 2008 – 2013 na terenie kraju kradnąc niemal wyłącznie pieniądze ukryte w sejfach czy metalowych kasetach. Łączna wartość skradzionego mienia wyniosła około 3 mln zł – informuje nadkom. Andrzej Fijołek z lubelskiej policji.

Lublin. Policyjni kontrterroryści zatrzymali trzy osoby

Po zatrzymaniu we wrześniu 2013 roku przez policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie i tymczasowym aresztowaniu w 2019 roku wyszli na wolność i zaraz potem uciekli z kraju. W tym czasie sąd w Polsce skazał ich za popełnione przestępstwa i zasądził wyroki od 8 do 11 lat więzienia. Za mężczyznami wydano poszukiwania na podstawie ENA (Europejski Nakaz Aresztowania) MLG (Międzynarodowy List Gończy) oraz krajowe listy gończe.

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie ustalili, że wszyscy przebywają na terenie Holandii. Następnie poprzez Biuro Kryminalne Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Głównej Policji nawiązali współpracę z policją holenderską i doprowadzili do zatrzymania wszystkich poszukiwanych członków zorganizowanej grupy przestępczej.

- Nasi policjanci wskazali stronie holenderskiej dokładne miejsca pobytu poszukiwanych mężczyzn – dodaje Fijołek.

Poszukiwani zostali przekazani poprzez procedurę ekstradycyjną polskiej Policji i doprowadzeni do Aresztu Śledczego w Warszawie.

Zobacz także: To widok unikatowy w skali kraju. Przyjezdni zachwyceni pragotronami w Lublinie

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE