Tusze do tatuażu są toksyczne? Naukowcy sprawdzili ich skład

2022-08-31 11:39
Czy tatuaże są bezpieczne?
Autor: Pexels / fot. Cottonbro

Ludzie ozdabiali ciało tatuażami od wieków. Na początku wykonywano je w celach ceremonialnych i religijnych, teraz najczęściej ze względów estetycznych. Kiedyś do takiego zdobienia używano naturalnych barwników, a teraz? Naukowcy przebadali współczesne tusze do tatuowania i ich wyniki są niepokojące. Zanim zdecydujecie się na tatuaż sprawdźcie co zawierają w sobie tusze, którymi się je obecnie wykonuje.

Chcesz zrobić tatuaż? Powinieneś o tym wiedzieć

Podczas ostatniej konferencji American Chemical Society, badacze zaprezentowali wyniki badań tuszów do tatuaży, jakie obecnie są stosowane do ich wykonywania. Okazuje się, że substancje zawarte w barwnikach wcale nie są takie bezpieczne, jak przekonują ich producenci. Naukowcy w trakcie prowadzonych badań przeanalizowali blisko 100 próbek tuszów i odkryli, że opis składu produktu najczęściej nie zgadza się z jego prawdziwą zawartością.Okazuje się, że w wielu przypadkach tusze zawierają substancje, które są pominięte w ich oficjalnym składzie. Zdarza się, że zawierają również potencjalnie szkodliwe nanocząsteczki. W większości krajów tatuowanie traktowane jest jak usługa kosmetyczna. Oznacza to, że osoby je wykonujące nie muszą posiadać żadnych licencji, a wykorzystywane podczas ich pracy tusze nie muszą mieć specjalnych certyfikatów. To co zawierają tusze zależy tylko od uczciwości producentów pigmentów i prowadzonych przez nich badań.

Z czego powstają tusze do tatuowania?

Autor badań John Swierk z Binghamton University tłumaczy, że na pomysł zbadania składu tuszy wpadł w trakcie badania tego, co dzieje się, kiedy tatuaż usuwa się światłem laserowym. W trakcie badań okazało się, że duża część ich producentów zajmuje się również produkcją pigmentów do farb i tkanin, co z miejsca budzi pytania, czy do tworzenia pigmentów, które trafiają pod ludzką skórę stosuje się te same substancje chemiczne.John Swierk i jego zespół wykorzystali spektroskopię magnetycznego rezonansu jądrowego oraz spektroskopię Ramana, aby dokładnie sprawdzić, co zawierają tusze do tatuażu.

Naukowcy przeanalizowali w ten sposób blisko 100 tuszów i niestety praktycznie w każdym czekała na nich nieprzyjemna niespodzianka: „Za każdym razem, gdy patrzyliśmy na jeden z tuszów, znajdowaliśmy coś, co kazało się na chwilę zatrzymać. Na przykład 23 z 56 przeanalizowanych atramentów zawiera barwniki azowe.”.

Tego typu barwniki są wykorzystywane w farbiarstwie włókienniczym, przy produkcji farb, a czasem również w przemyśle spożywczym, np. czerwień koszenilowa A (E124). Problem z tego typu barwnikami jest jednak taki, że na skutek działania promieniowania ultrafioletowego, czy bakterii mogą one zmieniać się w cząsteczki znane ze swojego rakotwórczego działania.Analizy tuszów ujawniły również, że w niektórych barwnikach znajdują się nanocząsteczki o wielkości poniżej 100 nanometrów, czyli tak małe, że zdolne do migrowania do innych części ludzkiego ciała (w badaniach z 2017 roku znaleziono cząsteczki z tuszu w węzłach chłonnych). Skład tuszu do tatuażu zależy od uczciwości ich producentów i dopóki ta branża nie doczeka się regulacji to ozdabianie ciała tatuażami może łączyć się ze wstrzykiwaniem w nasze ciało substancji, których zdecydowanie byśmy tam nie chcieli.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE