Trwa wymiana fotoradarów. Nowe urządzenie robi już zdjęcia na Lubelszczyźnie

i

Autor: canard.gitd.gov.pl/

FOTORADARY

Trwa wymiana fotoradarów. Nowe urządzenie robi już zdjęcia na Lubelszczyźnie

2023-03-30 20:39

Do końca roku potrwają prace związane z wymianą fotoradarów na polskich drogach. Zmiany obejmą łącznie 247 urządzeń, a jedno z nowych działa już w województwie lubelskim.

System Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) obejmuje obecnie 470 fotoradarów, przy czym większość z nich jest już dość mocno wyeksploatowana, a tym samym może być bardziej podatna na uleganie awariom. Właśnie dlatego rozpoczęło się wymienianie wysłużonych urządzeń na nowsze.

„W ramach rozbudowy i modernizacji systemu CANARD, w dotychczasowych lokalizacjach, zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN. Wprowadzenie do kontroli nowych urządzeń wpłynie na zwiększenie skuteczności i jakości pracy systemu. Nowe urządzenia to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami” – czytamy na stronie internetowej Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Nowe fotoradary nie powinny mieć problemu z odpowiednim działaniem nawet w trudnych warunkach pogodowych i mogą w jednym czasie zmierzyć prędkość pojazdów znajdujących na kilku pasach ruchu. Z automatu rozpoznają i odróżnią także rodzaj przejeżdżających pojazdów.

Gdzie pojawiły się nowe fotoradary?

Już na początku marca na polskich drogach zamontowanych zostało 7 fotoradarów Multaradar CD, a jeden z nich trafił do powiatu janowskiego, a dokładniej – do Modliborzyc. Pozostałe zostały zamontowane w Bukowej na Podkarpaciu, Klimontowie (woj. świętokrzyskie), Szczecinie (zachodniopomorskie), małopolskich Zgłobicach oraz na Śląsku (Orzesze i Paniówki).

Pozostałe zapowiedziane wymiany fotoradarów na polskich drogach będą trwać do końca roku. Prace są realizowane w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Jak podaje „Dziennik Wschodni”, według nieoficjalnych informacji w 2023 r. w woj. lubelskim może przybyć 13 nowych lokalizacji, w których zamontowane zostaną fotoradary.

Zobacz także: Most na Żeglarskiej w Lublinie przeszedł próby obciążeniowe

Lokalizacje fotoradarów na Lubelszczyźnie znajdziecie w poniższym artykule. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE