Trójmorze 2023 znowu w Lublinie

i

Autor: zdj. UMWL Trójmorze 2022 zorganizowano w Lubelskim Centrum Konferencyjnym

Kongres Trójmorza znowu w Lublinie. O bezpieczeństwie, Ukrainie i młodych

2023-02-28 12:05

Samorządowcy z Europy i USA po raz kolejny spotkają się w stolicy województwa lubelskiego. W maju odbędzie się trzecia już edycja Trójmorza. Tematem rozmów będą m.in. bezpieczeństwo i sytuacja Ukrainy.

W międzynarodowym wydarzeniu gospodarczym tradycyjnie już wezmą udział przedstawiciele państw inicjatywy trójmorskiej (m.in. Polski, Austrii, Bułgarii, Czech, Rumunii, Litwy, Słowacji i Węgier), ale także USA czy Ukrainy.

Jak podkreśla marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski: myśl trójmorska stała się uzupełnieniem koncepcji unijnej. - Zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie chodzi o współpracę, nie rywalizację.

A tematyka wojny w Ukrainie po raz kolejny będzie obecna podczas kongresu.

- Poruszona tematyka związana będzie z bezpieczeństwem w regionie, bezpieczeństwem energetycznym oraz wyzwaniami przed jakimi stoi inicjatywa w kontekście wojny w Ukrainie - zapowiada Remigiusz Małecki, rzecznik lubelskiego urzędu marszałkowskiego.

W tym roku wydarzenie będzie skierowane także do środowiska startup-owego i biznesowego. Mowa o wschodnim forum młodych liderów.

Kongres odbędzie się od 16 do 17 maja 2023 w Lublinie. W imprezie biorą udział przedstawiciele Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Europy Środkowej i Wschodniej. W poprzednich dwóch edycjach wzięło udział 2 tys. osób z 25 krajów.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE