Trębacz odegra „Ciszę”. Miasto uczci pamięć Tomasza Wójtowicza

i

Autor: Miasto Lublin

Trębacz odegra „Ciszę”. Miasto uczci pamięć Tomasza Wójtowicza

2022-10-25 10:23

W związku ze śmiercią Tomasza Wójtowicza – wybitnego polskiego sportowca, Honorowego Obywatela Miasta Lublin, dziś (wtorek, 25 października), o godz. 12.00, na znak żałoby, flaga Miasta Lublin na Ratuszu zostanie opuszczona do połowy masztu. Po hejnale miejski trębacz odegra melodię „Cisza”.

- W związku z informacją o śmierci śp. Tomasza Wójtowicza Samorząd WL planuje uczcić pamięć wybitnego sportowca pochodzącego z Lublina. Na znak żałoby o godzinie 12:00 flaga województwa na budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego zostanie opuszczona do połowy masztu -  przekazała Anna Nycz z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Informację o śmierci Tomasza Wójtowicza przekazała rodzina siatkarza Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej. Sportowiec od kilku lat walczył z nowotworem trzustki. Zmarł wieczorem, 24 października, w wieku 69 lat.

Tomasz Wójtowicz urodził się 22 września 1953 roku w Lublinie, był jednym z najlepszych i najbardziej utytułowanych zawodników w historii światowej siatkówki. Oprócz złotych medali na mistrzostwach świata w 1974 r. i igrzyskach olimpijskich w 1976 r. zdobył m.in. wicemistrzostwo Europy w latach 1975, 1977, 1979 i 1983 oraz Puchar Europy Mistrzostw Klubowych z włoskim klubem Santal Parma w 1985 r.

Ponadto został nominowany do grona najlepszych „8” siatkarzy świata i jako pierwszy Polak znalazł się w siatkarskiej Galerii Sław – Volleyball Hall of Fame. Zawodnik MKS Lublin, AZS Lublin, Avii Świdnik oraz Legii Warszawa. Za zasługi dla Lublina w 2021 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin. Był mistrzem dla młodego pokolenia sportowców, autorytetem dla działaczy sportowych, legendą i wzorem dla mieszkańców. Od 17 września patron lubelskiej Hali Globus. Odszedł po bardzo ciężkiej chorobie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE