Cicho wszędzie, głucho wszędzie. Oto miejscowość, w której nikt nie mieszka. Najmniejsza wioska na Dolnym Śląsku

i

Autor: Google Maps

CIEKAWOSTKI

To najdłuższa wieś w woj. lubelskim! Sprawdź, czy wiesz, o którą chodzi!

2024-03-25 7:57

Województwo lubelskie niemal na każdym kroku nas zadziwia! Zastanawialiście się kiedyś, która ze wsi leżących w naszym regionie jest najdłuższa pod względem kilometrów, na których rozciągają się jej zabudowania? W tym artykule poznacie odpowiedź na to pytanie!

Spis treści

  1. Jaka jest najdłuższa wieś na Lubelszczyźnie?
  2. Aleksandrów w pow. biłgorajskim obecnie
  3. Co można zobaczyć w Aleksandrowie? Te miejsca warto odwiedzić

Jaka jest najdłuższa wieś na Lubelszczyźnie?

Najdłuższą wsią Lubelszczyzny jest leżący na południu regionu Aleksandrów w powiecie biłgorajskim. Historia tej miejscowości sięga końca XVIII wieku, a dokładniej: pierwsza wzmianka o niej pojawia się w źródłach historycznych z 1791 r. Nazwa tej wsi pochodzi od imienia Aleksandra Augusta, który był synem ordynata Andrzeja Zamoyskiego.

„Aleksandrów został lokowany na tzw. surowym korzeniu, czyli na terenach niezamieszkałych i niezagospodarowanych. Pozwalało to więc już na początku na wytyczenie regularnego układu wzdłuż drogi z zabudowaniami po obu jej stronach (tzw. ulicówki), z rozlokowaniem istotnych obiektów, jak folwarki czy karczmy” – czytamy na facebookowym fanpage’u Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną UMCS, które na swojej stronie internetowej zebrało najważniejsze dostępne dane dotyczące najdłuższej wsi w woj. lubelskim.

Warto zaznaczyć, że Aleksandrów to miejsce posiadające interesującą i ważną dla naszego regionu historię. W czasie II wojny światowej na terenie tej miejscowości odbywały się zacięte walki z hitlerowcami, a wieś była kilkukrotnie pacyfikowana. Szerzej o tych wydarzeniach możecie przeczytać na stronie Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną UMCS.

Aleksandrów w pow. biłgorajskim obecnie

Aleksandrów nie bez powodu zyskał miano najdłuższej wsi na Lubelszczyźnie. Numery domów w tej miejscowości kończą się dopiero na liczbie 815, a zabudowania rozciągają się obecnie przez ponad 9 km i leżą wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 853. Łączy ona Biłgoraj z Tomaszowem Lubelskim. Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach Aleksandrów zaczyna się rozrastać także „po bokach”. Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. miejscowość ta liczyła wówczas 3999 mieszkańców, przy czym liczba kobiet i mężczyzn jest niemal wyrównana (panie stanowiły 49,7 proc. wszystkich mieszkańców, a panowie – 50,3 proc.). Aktualnie wieś składa się z czterech sołectw: Aleksandrowa Pierwszego, Drugiego (w którym jest siedziba Urzędu Gminy), Trzeciego i Czwartego.

Parzyli, zaparzali, przelewali i podziwiali...Festiwal Kawy, Czekolady i Herbaty odbył się w Lublinie.

Co można zobaczyć w Aleksandrowie? Te miejsca warto odwiedzić

Aleksandrów jest oddalony od Lublina o ponad 100 km (a od Biłgoraja – nieco ponad 17 km), ale jeśli jesteście miłośnikami wycieczek po regionie, to z pewnością warto pokonać tę odległość. W tej miejscowości istnieje bowiem kilka obiektów, które zasługują na szczególną uwagę. Będąc w najdłuższej wsi na Lubelszczyźnie warto na dłużej zatrzymać się przy tych miejscach:

  • drewniana domkowa kapliczka (z 1899 r.),
  • kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
  • Cmentarz wojenny w kolonii Sigła – znajdują się tam pomnik oraz groby żołnierzy walczących na tym obszarze we wrześniu 1939 i partyzantów AL z 1944 r.,
  • pomnik upamiętniający poległych w latach 1939-1944 podczas pacyfikacji wsi przez wojska hitlerowskie – pomnik ten znajduje się przed budynkiem Urzędu Gminy Aleksandrów,
  • znajdująca się przy drodze kamienna figura św. Stanisława (z 1800 r.).

Zobacz także: Tak wygląda Lublin skąpany we wrześniowym słońcu. Zobacz zdjęcia