To kultowe imię w Polsce! Rodzice jednak nie chcą tak nazywać dzieci

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

To kultowe imię w Polsce! Rodzice jednak nie chcą tak nazywać dzieci

2023-03-03 14:57

Kiedyś to imię było niezwykle popularne wśród naszych dziadków oraz wujków. Choć moda na dawne imiona kwitnie, to jednak nie wszystkie wróciły do łask. Dane gov.pl mówią jednoznacznie – rodzice nie chcą tak nazywać swoich dzieci. Tylko 14 chłopcom nadano to imię w 2022 roku, a rok wcześniej zaledwie 11. O kogo chodzi?

Wśród najpopularniejszych imion męskich bez wątpienia prym wiedzie Antoni, Jan, Franciszek czy Aleksander. Rodzice bardzo często decydują się na wybór tego imienia dla dziecka. Jest jednak jedno imię w Polsce, które choć popularne, to jednak nie jest często wybierane przez ojców i matki. Mowa tu o… Januszu. To imię bardzo często powtarza się w memach i śmiesznych filmikach, dlatego rodzice raczej nie wybierają je dla swojego dziecka.

Imię Janusz – tylko 14 dzieci w 2022

Jachu, Jancio, Janek, Jani, Janio, Janis, Janiu, Janko, Jano, Janu, Janusio, Januszek, Jasiek, Jasiu, Jasiunio, Jasiuniu, Jaś, Jaśko – to wszystkie zdrobnienia od tego kultowego imienia.

Nosiło je wielu uczonych, ale także i artystów czy władców. Imię to pierwotnie było zdrobnieniem od „Jana”, ale samodzielnie funkcjonuje od XII wieku. Podobno, powstanie tego imienia wywodzi się od boga Janusa, który był czczony w starożytnym Rzymie.

Mówi się także, że św. Janusz jest patronem królów i papieży.

Nie można też zapominać, że w ostatnich dniach tym imieniem została nazwana asteroida, która została nazwana na cześć Polaka.  

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE