Miasta partnerskie

i

Autor: Miasto Lublin

To już oficjalne. Miastem partnerskim Lublina jest Krzywy Róg. Pochodzi stamtąd prezydent Zełenski

2023-02-22 14:37

Lublin i Krzywy Róg zostały miastami partnerskimi. Prezydent Krzysztof Żuk i mer Jurij Wiłkuł w środę podpisali umowę.

Krzywy Róg to nasz partner, z którym współpracujemy już od wielu lat. Podpisana dzisiaj umowa podniesie status naszych dotychczasowych relacji na wyższy poziom, co w obliczu trwającej wojny jest ważnym gestem wsparcia dla władz miasta i jego mieszkańców. Podpisanie umowy poprzedziło jednogłośne przyjęcie przez Radę Miasta Lublin uchwały w tej sprawie, a pierwszym formalnym krokiem był list intencyjny. Krzywy Róg, na który dzisiaj spadają rosyjskie bomby, wspieramy humanitarnie we współpracy z organizacjami międzynarodowymi, tak jak wszystkie nasze miasta partnerskie w Ukrainie – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Współpraca Lublina i Krzywego Roku trwa od 2017 r., kiedy przedstawiciele obu miast podpisali list intencyjny o współpracy. Jednym ze wspólnych działań był projekt obejmujący kadry samorządu lokalnego.

Krzywy Róg jest siódmym co do wielkości miastem Ukrainy i dziewiątym ukraińskim miastem partnerskim Lublina. Pozostałe to Lwów, Sumy, Starobielsk, Iwano-Frankiwsk, Równe, Ługańsk, Łuck i Charków.

Na początku 2022 r. miasto liczyło 689 tys. mieszkanek i mieszkańców. Z Krzywym Rogiem przez wiele lat był związany prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski – tam się urodził, uczył w szkole i ukończył studia.