pogoda

i

Autor: JJ

pogoda

Termometry się zagotują! Takiej pogody dawno nie było

2024-04-18 14:52

Powiedzieć, że lato będzie gorące, to nic nie powiedzieć. Załoga Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody opracowała analizy, których wyniki zaskoczyły ją samą.

Przypomnijmy, rok 2023 był najcieplejszym w historii pomiarów. Jak wymienia blog Crazy Nauka, prawie połowa jego dni była o ponad 1,5 st. Celsjusza cieplejsza niż średnia z lat 1850-1900, a dwa listopadowe dni pierwszy raz w dziejach były ponad 2 st. Celsjusza cieplejsze niż średnia z drugiej połowy XIX w. Jakby tego było mało, każdy miesiąc w drugiej połowie roku był cieplejszy niż analogicznie w poprzednich latach, a lód morski na Antarktydzie nigdy nie osiągnął tak niskiego poziomu.

Dużo wskazuje na to, że obecny rok może niewiele różnić się od zeszłego. Na takie przypuszczenia pozwalają modele Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Wynika z nich, że najwyższa prognozowana w kwietniu temperatura powietrza będzie średnią temperaturą na całe lato. W analizie opracowanej dla Europy wszystkie kraje na tym kontynencie otrzymały rangę 1 lub 2, co oznacza bardzo wysokie temperatury. Historia jednak pokazuje, że na siedem ostatnich prognoz aż pięć było cieplejszych, niż zapowiadała organizacja.

Przyszłym latem zajmują się także polskie instytucje. IMGW Centrum Modelowanie Meteorologicznego opublikowało eksperymentalną prognozę długoterminową na okres od maja do końca sierpnia. Wynika z niej, że średnia temperatura przekroczy normę w całym kraju już w czerwcu. Ten stan rzeczy potrwa przynajmniej do końca wakacji.

Zobacz zdjęcia: Wiosna zawitała do Skansenu! Tak teraz wyglądają tereny Muzeum Wsi Lubelskiej

Te pary poznały się w "Tańcu z gwiazdami". Ich związki nie przetrwały próby czasu!