Te ścieżki przyrodnicze w regionie warto odwiedzić!

i

Autor: PW/archiwum Te ścieżki przyrodnicze w woj. lubelskim warto odwiedzić!

PRZYRODA

Te ścieżki przyrodnicze w woj. lubelskim warto odwiedzić jesienią! Tu pospacerujesz w otoczeniu natury

2023-09-03 10:52

Gdzie pójść na spacer w województwie lubelskim? Możliwości jest naprawdę dużo! W poniższym artykule podpowiemy wam, jakie ścieżki przyrodnicze znajdujące się na Lubelszczyźnie warto wybrać na wakacyjną wędrówkę. Jest w czym wybierać!

Nie tylko na Roztoczu i na obszarze Poleskiego Parku Narodowego, ale także w innych zakątkach Lubelszczyzny można śmiało korzystać z walorów różnorodnych ścieżek przyrodniczych, bądź też rezerwatów przyrody. Wybór tras spacerowych oraz rowerowych na ich terenie jest naprawdę duży! W tym artykule skupimy się natomiast na, naszym zdaniem, najpiękniejszych ścieżkach przyrodniczych znajdujących się na Lubelszczyźnie!

Ścieżka przyrodnicza Bobrówka

Położona jest na terenie Lasów Parczewskich, czyli około 45 km od Lublina. Bobrówka to ścieżka przyrodnicza, której głównym punktem jest znajdujący się pośrodku staw „Gościniec”. Wzdłuż trasy okalającej ten zbiornik wodny można natrafić na szereg gatunków roślin i zwierząt, a także obserwować płynącą po tym obszarze rzekę Bobrówkę. Ścieżka liczy około 3,3 km, przy czym 1 km stanowią drewniane kładki, po których przechodzi się nad najbardziej wilgotną częścią terenu. Wzdłuż Bobrówki ustawionych jest także kilkanaście tablic edukacyjnych, trzy pomosty widokowe oraz drewniane wiaty z miejscami na ognisko.

Wirtualny spacer po mazowieckich instytucjach kultury

Szumy nad Tanwią

Jeśli uspokaja was szum wody, to ta trasa będzie dla was idealna! Szumy nad Tanwią to szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych na Roztoczu. Jego cechą charakterystyczną są malutkie wodospady, jakie tworzą się na rzece Tanwi. Łącznie jest ich ponad 20. Szlak szumów liczy około 17 km, a rozpoczyna się w Suścu. Prowadzi dokładnie następującą trasą: Susiec PKP – Kościółek (Zamczysko) – Rebizanty (rezerwat „Nad Tanwią”) – Rybnica (Sikliwce) – Susiec PKP (podążając za niebieskim oznakowaniem).

„Jezioro Obradowskie”

To krótka, bo licząca zaledwie około 800 m ścieżka edukacyjna znajdująca się w gminie Parczew. Przez prawie cały jej bieg dostępne są drewniane kładki, prowadzące między różnorodnymi gatunkami lokalnej fauny i flory. Jak sama nazwa wskazuje, jej najważniejszym elementem jest jezioro, na którym istnieje pływający pomost widokowy. Na ścieżce spotkacie także 10 tablic edukacyjnych i informacyjnych.

Ścieżka przyrodnicza „Dąb Dominik”

To jedna z tras znajdujących się na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Jej długość to 2,5-3,5 km, zaś początek znajduje się we wsi Kol. Łomnica. Idąc jej szlakiem można zobaczyć między innymi zarastające jezioro Moszne, torfowiska i ciekawe gatunki roślin i zwierząt, w tym m.in. owadożerne rosiczki. Na miejscu dostępne są także wiaty. Szlak kończy się we wsi Jamniki. Wejście jest płatne. Dostępne są bilety normalne i ulgowe i kosztują kilka złotych.

Ścieżka przyrodnicza „Czahary”

To ścieżka licząca około 6,5 km, której początek znajduje się w Zastawiu, tuż przy wieży widokowej. Co można zobaczyć podczas wędrówki drewnianymi kładkami? Znajdziecie tu przede wszystkim największe torfowisko na terenie Poleskiego Parku Narodowego, czyli Bagno Bubnów.

Ścieżka przyrodnicza „Spławy”

To ścieżka licząca około 7,5 km. Na jej obszarze znajdziecie jezioro Łukie, łąki, torfowisko przejściowe „Spławy” oraz blisko 4,5 km drewnianych kładek. Wstęp na ścieżkę jest płatny.

Rezerwat „Czartowe Pole”

„Czartowe Pole” to roztoczański rezerwat. Ścieżka znajduje się na terenie gmin Susiec i Józefów. Jego nazwa pochodzi od legendy o polanie, na której „jeno czarci hasali”. Szlak liczy tylko około 1,5 km i jest kolejnym powszechnie uznawanym za jeden z najpiękniejszych na Roztoczu.

Ścieżka przyrodnicza „Perehod”

Trasa liczy około 5 km i zaczyna się w Pieszowoli. Podczas wędrówki można zobaczyć między innymi Stawy Pieszowolskie, wrzosowiska i ciekawe gatunki roślin i zwierząt, a w szczególności ptaków, bo „Perehod” to przede wszystkim ścieżka ornitologiczna. Na tej ścieżce nie ma drewnianych kładek.

Zobacz także: Zielony Ogród Saski zachęca do spacerów!