Las jesienią

i

Autor: unsplash.com zdjęcie ilustracyjne

Te rezerwaty przyrody na Lubelszczyźnie musisz odwiedzić jesienią!

2022-10-21 20:45

Złota polska jesień to dobry czas na krajoznawcze wędrówki. W województwie lubelskim spacerować można po wielu urokliwych rezerwatach przyrody, które szczególnie magicznie prezentują się właśnie o tej porze roku. Zobaczcie, które miejsca koniecznie trzeba odwiedzić jesienią!

Jedną z kluczowych atrakcji turystycznych województwa lubelskiego są tereny położone na Roztoczu. Bliskość natury, rozciągające się wokół leśne krajobrazy i malownicze rzeki płynące po tym terenie sprawiają, że o każdej porze roku spotkać tu można turystów. Ale urokliwe ścieżki przyrodnicze i rezerwaty przyrody znajdziecie także w innych miejscach regionu. 

Jesienny spacer po Lubelszczyźnie. Gdzie się wybrać?

Podpowiadamy, gdzie w województwie lubelskim warto wybrać się na jesienny spacer. Sprawdźcie poniżej, które rezerwaty przyrody koniecznie trzeba odwiedzić jesienią!

  • 1. Rezerwat przyrody nad Tanwią (Szumy nad Tanwią)

Szlak szumów jest jednym z najpopularniejszych w naszym regionie. Rozciąga się wzdłuż rzeki Tanwi, a tytułowe szumy to nic innego jak niewielkie, ale niezwykle malownicze wodospady, które tworzą się z biegiem nurtu. Utworzona została tu także ścieżko przyrodniczo-dydaktyczna. Większość tego rezerwatu znajduje się w gminie Susiec, a niewielka część w gminie Narol. Pełna trasa prowadząca wzdłuż szumów liczy ok. 17 km.

  • 2. Rezerwat przyrody Czartowe Pole

To rezerwat, który powstał w celu ochrony doliny rzeki Sopot. Nazwa „Czartowe Pole” związana jest z legendą głoszącą, że na tym terenie „jeno czarci hasali”. Na jego terenie utworzona jest także ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Rezerwat ten położony jest na na Roztoczu, na terenie gminy Susiec i Józefów.

  • 3. Rezerwat przyrody Jezioro Obradowskie

Ten rezerwat znajduje się w gminie Parczew. Jego nazwa pochodzi od zbiornika wodnego, który jest położony w samym sercu rezerwatu – to właśnie Jezioro Obradowskie. Spacerując wzdłuż trasy tego rezerwatu spotkać można wiele rzadkich i będących pod ochroną roślin. Jest tu także ścieżka przyrodnicza.

  • 4. Rezerwat przyrody Czarny Las

To leśny rezerwat, który leży w powiecie parczewskim, ale już na terytorium Nadleśnictwa Radzyń Podlaski. Czarny Las składa się z wielogatunkowego lasu mieszanego. Na jego terenie znajdują się m.in. ponad 170-letnie dąby szypułkowe oraz liczne leśne rośliny, będące pod ochroną. 

  • 5. Rezerwat przyrody Krowia Wyspa

Położony jest na obszarze gminy Wilków i Kazimierz Dolny i obejmuje wyspę leżącą w nurcie Wisły. Naprzeciwko niej zobaczyć można ujście rzeki Chodelki. Krowia Wyspa stanowi szczególną gratkę dla miłośników ptaków. Zobaczyć tu można niemal wszystkie nadwiślańskie gatunki ptactwa, a rozciągające się wokół widoki Kazimierskiego Parku Krajobrazowego potrafią zapierać dech w piersiach!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE