Węgiel dla lublinian od PGE Paliwa jest złej jakości? „Wysoka zawartość miału”

i

Autor: pexels.pl

Tani węgiel dla lublinian od PGE jest złej jakości? „Wysoka zawartość miału”

2023-01-12 9:35

Miasto skierowało do PGE Paliwa zastrzeżenia do jakości węgla dostarczanego przez spółkę w ramach zleconego przez rząd programu dystrybucji tego surowca do mieszkańców. Dotyczą one przede wszystkim wysokiej zawartości miału w odbieranym materiale.

– Zrobiliśmy wszystko, żeby zabezpieczyć węgiel dla mieszkańców Lublina. Teraz oczekujemy, żeby surowiec, który ma trafić do lubelskich domów, na preferencyjnych warunkach był dobrej jakości- zapewnia Andrzej Wojewódzki, sekretarz urzędu miasta Lublin.

- Jeśli firmy wprowadzające węgiel do obrotu dostarczają podmiotom komercyjnym paliwo o wysokich parametrach, to tak samo powinny postępować w przypadku gospodarstw domowych kupujących węgiel od gmin. Szczególnie że jest to zadanie zlecone przez rząd i zgodnie z rządowymi zapewnieniami surowiec ma być bardzo dobrej jakości. Mając na względzie informacje przekazywane przez podmioty realizujące w porozumieniu z Miastem sprzedaż węgla na preferencyjnych warunkach oraz zgłoszenia samych mieszkańców wystąpiliśmy do PGE Paliwa z pismem, w którym przekazaliśmy uwagi dotyczące jakości odbieranego paliwa – dodaje.

Od 1 grudnia Miasto realizuje zleconą przez rząd sprzedaż preferencyjną węgla. Paliwo przeznaczone dla mieszkańców Lublina zapewnia PGE Paliwa Sp. z. o. o.. W ramach zawartej ze spółką umowy Miasto odebrało do tej pory blisko 440 ton surowca.

Z informacji przekazywanych przez składy węgla wynika, że zawartość miału w odbieranym paliwie przekracza parametry jakościowe i sięga nawet od 20 do 30%.

Ponadto zastrzeżenia budzi fakt, że węgiel odbierany ze składowiska spółki w Biłgoraju, nie jest sortowany (przesiewany) tak jak w przypadku podmiotów komercyjnych, lecz ładowany na samochody dostawcze bezpośrednio z wagonów lub pryzm.

Aktualnie obowiązujące przepisy nie dają Miastu prawnych narzędzi do zareklamowania dostarczanego paliwa z powodu wysokiej zawartości podziarna.

Minister Klimatu i Środowiska rozporządzeniem zawiesił obowiązek stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych do dnia 30 kwietnia 2023 r.