Tak będzie wyglądała nowa szkoła na Ponikwodzie [GALERIA]

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Urząd Marszałkowski w Lublinie

Tak będzie wyglądała nowa szkoła na Ponikwodzie [GALERIA]

2022-05-12 8:42

Na Ponikwodzie powstanie nowa szkoła podstawowa oraz przedszkole i żłobek. Będzie tam też oczywiście sala gimnastyczna, boisko, place zabaw, a w przyszłości być może basen. Miasto Lublin przedstawiło właśnie koncepcję architektoniczną dla nowego kompleksu oświatowego, który do 2028 roku ma powstać przy ul. Majerankowej.

- Zakładamy podzielenie tej inwestycji na etapy - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - W pierwszej kolejności potrzebny nam jest budynek szkoły podstawowej z salą gimnastyczną i boiskiem wielofunkcyjnym. To będzie pierwszy etap. W kolejnym wybudujemy przedszkole, a w trzecim żłobek. Całość tej inwestycji, patrząc na różne modele finansowania, próbujemy osadzić w tych latach do 2028 roku. Szkołę chcemy wybudować jak najszybciej, czyli jeśli dokumentację będziemy mieli w przyszłym roku, to wtedy rozpoczniemy procedurę budowy szkoły podstawowej z salą gimnastyczną i budynkiem wielofunkcyjnym.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z tymi założeniami, to szkoła mogłaby zacząć funkcjonować już od 1 września 2025 roku.

- Zdajemy sobie sprawę, że dzielnica Ponikwoda jest jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic w naszym mieście - mówi Mariusz Banach, wiceprezydent Lublina. - Będzie to szkoła 5-ciągowa, czyli będzie 5 oddziałów w jednym roczniku, 25 uczniów w klasie, więc łatwo policzyć, że w tej szkole będzie się uczyło około 1000 dzieci. Do tego przedszkole. Tutaj uznaliśmy, że ta liczba 150 uczniów w przedszkolu, w 6 oddziałach będzie wystarczająca.

Żłobek natomiast ma pomieścić 100 maluchów.

Cały kompleks oświatowy przy ul. Majerankowej będzie kosztował około 120 milionów złotych. Ratusz na budowę szkoły chce uzyskać dotacje, między innymi te rządowe. Drugą opcją finansowania inwestycji, będzie taki model jak w przypadku szkoły przy ul. Berylowej, czyli pozyskanie pieniędzy z banku.