GALERIA

Ta chałupa w lubelskim skansenie ma już 250 lat! Tak świętowano jej jubileusz [ZDJĘCIA]

2023-11-19 16:58

Chałupa z Tarnogóry to najstarszy obiekt, jaki można podziwiać w sektorze Wyżyny Lubelskiej w skansenie w Lublinie. 19 listopada w ramach Święta Zabytku na terenie muzeum odbyły się uroczystości związane z 250-leciem tego budynku. Mamy zdjęcia!

Chałupa z Tarnogóry to jeden z zabytkowych drewnianych budynków, jakie można zobaczyć w Muzeum Wsi Lubelskiej. Budynek datowany jest na 1773 r. i tym samym jest najstarszym obiektem znajdującym się w sektorze Wyżyny Lubelskiej w skansenie. W niedzielę (19 listopada) w skansenie świętowano jej 250-lecie. W ramach „Święta zabytku” uczestnicy mogli dowiedzieć się nieco więcej na temat historii tarnogórskiej chałupy, zwiedzić jej obejście oraz wnętrze, a także zobaczyć pokaz warsztatu szewskiego.

Szewc bez kopyta się nie ruszał, czyli z wizytą u szewskiego majstra sprzed lat

Chałupa z Tarnogóry. Czym wyróżnia się 250-letni zabytek?

Wnętrze Chałupy z Tarnogóry składa się z kilku niewielkiej wielkości izb. W głównej z nich można zobaczyć m.in. palenisko przy piecu, łóżka przykryte dość cienkimi, lnianymi poszewkami, a także dawną kołyskę, która niewiele ma wspólnego z dzisiejszym wyobrażeniem tego słowa. Na ścianach chałupy widnieje kilka świętych obrazów, np. z wizerunkiem Matki Boskiej, a nad drzwiami pokoi znajduje się niewielki krzyż. Choć budynek nie ma pokaźnych rozmiarów, to nie zabrakło w nim miejsca między innymi na komórkę, w której przechowywano różne zbiory.

250-lecie Chałupy w Tarnogóry w lubelskim skansenie

Podczas niedzielnych uroczystości, po zwiedzaniu wnętrza Chałupy z Tarnogóry, zwiedzający przenieśli się pod remizę z Wilkowa, gdzie mogli wysłuchać koncertu tarnogórskiej Strażackiej Orkiestry Dętej, a następnie w budynku ratusza posłuchać o jej historii (w przyszłym roku orkiestra ta będzie obchodzić 100-lecie swojego istnienia). W ramach „Święta zabytku” odbył się również wernisaż wystawy malarskiej pt. „Tarnogóra w akwareli współczesnej”, a osoby chętne mogły zobaczyć archiwalne zbiory Muzeum Wsi Lubelskiej, dotyczące 250-letniej chałupy oraz jej ostatnich właścicieli, czyli rodziny Orkiszewskich.

Zobaczcie zdjęcia!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE