Szpital przy Jaczewskiego organizuje darmowe badania dla palaczy

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Szpital przy Jaczewskiego organizuje darmowe badania dla palaczy

2022-05-10 16:38

W SPSK4 w Lublinie trwają darmowe badania płuc dla byłych i aktywnych palaczy. Ich celem jest profilaktyka i wczesne wykrywanie zmian nowotworowych.

- Celem naszego badania jest poszukiwanie małych guzków w płucach. Prawie wszystkie osoby dojrzałe są narażone, tzn. mogą u nich pojawić się zmiany 5-10 milimetrowe - mówi prof. Elżbieta Czekajska-Chehab, wiceordynatorka Zakładu Radiologii i Medcyny Nuklearnej szpitala.

Jak dodaje specjalistka, większość z wykrytych zmian okazuje się niegroźna, ale lepiej zapobiegać niż leczyć. Badanie trwa krótko i jest bezbolesne.

- Na przygotowanie i samo badanie potrzeba 10-20 minut. Te minuty mogą uratować nasze życie - słyszymy. - Samo skanowanie to ok. 15 sekund. Mamy małą dawkę promieniowania, pacjent nie dostaje kontrastu - opisuje lekarka.

Pacjent nie musi się też przygotowywać do badania. - Wystarczy, że przyjdzie, że o siebie zadba - mówi. Bo im wcześniej wykryta zmiana, tym większa szansa na pełne wyleczenie. - Jeżeli usunie centymetrowy guzek, to praktycznie wyleczymy chorobę. Kiedy pojawiają się już objawy, może być za późno - tłumaczy profesorka.

Z programu skorzystać mogą osoby między 50. a 74. rokiem życia, które są aktywnymi palaczami albo mają za sobą co najmniej 20 paczkolat, np. przez 20 lat paliły dziennie jedną paczkę papierosów.

Rejestrować można się już na miejscu, w szpitalu przy Jaczewskiego w Lublinie lub telefonicznie. Nie jest potrzebne skierowanie.

Szczegółowe kryteria na spsk4.lublin.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE