Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka

i

Autor: Kocham Radzyń Podlaski Facebook

region

Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka. Kolejne miasto stawia na promocję figurkami z brązu

2024-04-17 17:53

W Lublinie są koziołki, we Wrocławiu krasnale, a w Radzyniu Podlaskim niedźwiadki. Symbol prosto z herbu miasta przeniesie się na jego ulice, by promować najważniejsze punkty na mapie.

Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka został zainaugurowany w poniedziałek na Skwerze Podróżników znajdującym się na pl. Wolności, czyli w centrum miasta. To miejsce położone w sąsiedztwie dwóch najważniejszych zabytków Radzynia – Pałacu Potockich i kościoła Trójcy Św.

Ani miejsce postawienia pierwszego niedźwiadka, ani jego atrybuty (kij i plecak) nie były przypadkowe, bo cykl otworzył Niedźwiadek Podróżnik. To żeby uhonorować cykl „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” odbywających się od 2012 r., którym towarzyszy odsłanianie tabliczek zapraszanych gości i gościń, m.in. Aleksandra Doby, Neli Małej Reporterki i Arkadego Fiedlera. Rzeźba niedźwiadka jest nieduża, ma ok. 50 cm, wykonano ją z brązu.

Docelowo w centrum Radzyniu niedźwiadki mają być rozlokowane w liczbie kilkunastu. W ten sposób miasto chce wytyczyć szlak dla turystów i turystek. Będzie prowadził do ważnych lokalnie miejsc historii i kultury. Właśnie tej drugiej ma dotyczyć następny niedźwiadek – Karolek stanie jeszcze przed wakacjami w sąsiedztwie innego odlewu z brązu: popiersia Karola Lipińskiego, kompozytora i skrzypka urodzonego w Radzyniu, dlatego będzie wyposażony w skrzypce.

Zobacz zdjęcia: Na Święto Wojskowej Służby Zdrowia przykoziołkowały nowe rogacze

Najmłodszy ma na imię Lucek i chce być wyluzowany. Szlak Lubelskich Koziołków się powiększył