Stare Miasto

i

Autor: pixabay.com

Stare Miasto w Lublinie ma już "Księgę Standardów"

2022-02-03 10:18

Zawiera ogólne i szczegółowe wytyczne rozmieszczenia elementów reklamowych w przestrzeni publicznej oraz zagospodarowania elewacji budynków. Reguluje też kwestie ruchu kołowego. Stare Miasto w Lublinie doczekało się Księgi Standardów.

- To ważny dokument, który ma poprawić estetykę najważniejszego historycznie obszaru miasta - zapowiadał jeszcze na etapie konsultacji społecznych Marek Poznański, wówczas menedżer Śródmieścia w Lublinie. Po małym poślizgu spowodowanym pandemią, dokument doczekał się publikacji.

Księga jest podzielona w taki sposób, aby łatwo było odnaleźć potrzebne informacje. Poszczegółne rozdziały poświęcone są kolejno ładowi przestrzennemu, ładowi kompozyyjnemu, a także zawiera m.in. procedury uzyskiwania przez przedsiebiorców wszystkich pozwoleń.

– Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które tak szeroko i kompleksowo potraktowało najbardziej reprezentacyjną i zabytkową przestrzeń miasta. Lubelska Księga Standardów to zbiór zasad i wskazówek dotyczących ładu przestrzennego oraz kompozycyjnego reprezentacyjnych obszarów Miasta Lublin. Została opracowana przy współpracy ekspertów od nowoczesnej urbanistyki oraz w oparciu o konsultacje społeczne. Wskazania zawarte w Księdze mają stanowić merytoryczne podpowiedzi zarówno dla użytkowników przestrzeni jak i działających w tym obszarze organów administracji publicznej. Właściciel lub zarządca lokalu w zabytkowym obszarze miasta, odgrywa szczególną rolę we współtworzeniu jego przestrzeni. Dlatego przy pomocy Księgi Standardów chcemy zachęcić do nowego, spójnego standardu kształtowania przestrzeni miejskiej – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W publikacji znajduje się mapa ogólna całego obszaru, którego dotyczy opracowanie oraz informacje na temat przeznaczenia poszczególnych terenów, a także zakresy map szczegółowych.

Lubelska Księga Standardów została opracowana przez Fundację Rozwoju Designu LuCreate. Całość poprzedzona była warsztatami i cyklem konsultacji z mieszkańcami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Wspólnie z urzędnikami, społecznikami i osobami zainteresowanymi przeprowadzono też wizję lokalną w przestrzeni Starego Miasta i dawnego Podzamcza.

- W Księdze znajdują się również przykłady rozwiązań ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami dostęp do obszaru Starego Miasta i korzystanie z niego. Przedsiębiorcy znajdą również informacje dotyczące procedury uzyskania potrzebnych pozwoleń. Ponadto, w publikacji znajduje się mapa ogólna całego obszaru, którego dotyczy Księga oraz informacje na temat przeznaczenia poszczególnych terenów, a także zakresy map szczegółowych - dodaje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza - Lubelska Księga Standardów - Stare Miasto została opracowana przez Fundację Rozwoju Designu LuCreate. Wykonawca przeprowadził warsztaty i cykl konsultacji z mieszkańcami tego obszaru, jak również z przedsiębiorcami działającymi w obszarze Starego Miasta. 

Przygotowanie Lubelskiej Księgi Standardów - Stare Miasto sfinansowano ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin.

Publikacja jest już dostępna na stronach urzedu miasta www.lublin.eu.