Skarpety z Lublina pomogą żołnierzom. Potrzeba więcej rąk chętnych do dziergania

i

Autor: Warsztaty Kultury w Lublinie kolaż

Skarpety z Lublina pomogą żołnierzom. Potrzeba więcej rąk chętnych do dziergania!

2023-02-15 18:31

Ukraińscy seniorzy i seniorki od stycznia spotykają się w przestrzeni Warsztatów Kultury, gdzie mogą wymienić się doświadczeniami i znaleźć bratnie dusze. Teraz za cel postawili sobie pomoc dla żołnierzy pozostających na wojennym froncie w ich rodzimym kraju, dziergając dla nich ciepłe skarpety. Teraz do akcji może dołączyć każdy z nas!

Już kilkukrotnie pisaliśmy o idei Kawiarenki, czyli niezobowiązujących spotkań dla seniorek i seniorów z Ukrainy, jakie odbywają się przy ul. Grodzkiej, w siedzibie Warsztatów Kultury. To właśnie tam nasi starsi sąsiedzi zza wschodniej granicy mogą nawiązywać nowe znajomości, a oprócz przyjacielskich korzyści dla siebie, chcą też pomóc tym, którzy zostali na wojennym froncie.

– Już na pierwszym spotkaniu Kawiarenki nawiązały się przyjaźnie i wymiana trudnych wojennych historii. Na spotkanie przyszło blisko 40 osób! Miła atmosfera i sposobność do rozmowy jednak nie wystarczyła uczestniczkom i uczestnikom. Potrzebowali celu. Postanowili wspólnie zrobić coś dobrego i coś, co w sytuacji, w której się znaleźli, jest w ich zasięgu: dziergać skarpety dla ukraińskich żołnierzy – opowiada Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Żeby zrealizować pomysł seniorów, konieczne było przeprowadzenie zbiórki włóczki i drutów, bez których nie dałoby się stworzyć ciepłych skarpet. Odzew okazał się większy niż się spodziewano; szybko zgłosiły się także osoby chętne do nauczenia dziergania tych, którzy jeszcze nie potrafią tego robić. To Justyna Żelazek z pasmanterii Lovieczka oraz Karolina Karpińska Art i Hanna Rzążewska ze znanego w Lublinie „Otulania Włóczką”.

– W tydzień otrzymaliśmy z całej Polski tak dużo włóczki, że skarpet wystarczy dla połowy armii! Seniorzy otrzymali wiele paczek, w których poza kłębkami włóczki były też słodycze czy liściki ze słowami wsparcia. Mieszkańcy Lublina przychodzili osobiście do naszej siedziby na Grodzkiej, co pozwoliło nam zamienić kilka słów i poznać motywacje włóczkowych darczyńców. Wśród nich była pani, która przekazując nam torby pełne kłębków, powiedziała: „Mam nadzieję, że dzięki skarpetom, ta wojna się skończy” – wspomina Wawiórka-Kamieniecka.

Teraz do ukraińskich seniorów i seniorek może dołączyć każdy! Wspólne dzierganie skarpet odbywa się co czwartek o godz. 13:30 w siedzibie Warsztatów Kultury. Osoby, które nie mają możliwości, by osobiście pojawić się na spotkaniu w Kawiarence, mogą wydziergać skarpetki w swoim domowym zaciszu, a następnie przynieść je na ul. Grodzką. Ważne, by były one w męskim rozmiarze i miały cholewkę nie mniejszą niż 20 cm. Zbiórka gotowych skarpet trwa do końca lutego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE