historia

Wieki temu niosły śmierć i władzę. W woj. lubelskim znaleziono głowice średniowiecznych buław

2023-10-30 14:29

Niezwykle ciekawe – tak o głowicach znalezionych niedawno buław napisał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Były nie tylko bronią obuchową, której korzenie sięgają maczug, ale również symbolem władzy.

Głowice buław trafiły do konserwatora w pierwszej połowie października. Jedna z nich pochodzi z rejonu Rawy w gm. Michów, a zgłosił ją i przekazał Andrzej Iwan. Należy do rodzaju buław „gwiaździstych” i ma kolce w kształcie ostrosłupa. Znalezisko zostało odlane z brązu i posiada trzy rzędy kolców. Prawdopodobnie głowica pochodzi z którejś z ówczesnych pracowni kijowskich.

Inaczej jest z drugą głowicą, pochodzącą z okolic Gorzkowa w gm. Gorzków (pow. krasnostawski). Do urzędu przekazał ją Krzysztof Sokołowski. Jest to przedmiot innego typu, wykonany z żelaza i ukształtowany w formie sześcianu z podciętymi narożnikami. W przypadku takich głowic trudno o precyzyjne wskazanie okresu, z którego mogą pochodzić, bo powstawały od XII do XV w.

Przypuszcza się, że tego typu oręż może wywodzić się z pokrewnego buławom rodzaju broni obuchowej – kiścieni (składającej się z trzonka, do którego łańcuchem, sznurem lub rzemieniem przymocowano bijak/ciężarek do zadawania ciosów przeciwnikowi. Spotykane są również ciężarki kiścieni w formie sześcianów). Przekazanej głowicy towarzyszył kuty, czworokątny w przekroju, gwóźdź służący prawdopodobnie do umocowania jej na trzonku buławy – zaznacza konserwator.

Urząd wystąpi o zgodę na przekazanie zabytków do muzeów w Lublinie i Krasnymstawie.

Strefa saun otwarta w MOSiR Nowy Sącz