Rozmawiasz przez telefon, gdy przechodzisz przez ulicę? Teraz będzie można dostać za to mandat

2021-05-22 9:00
Rozmawiasz przez telefon, gdy przechodzisz przez ulicę? Teraz będzie można dostać za to mandat
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Free-Photos

Pieszy z pierwszeństwem, zakaz jazdy "na zderzaku", ujednolicona prędkość w terenie zabudowanym i mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych. Takich nowych zasad będziemy musieli nauczyć się już od 1 czerwca. Wtedy właśnie w życie wejdą zmienione przepisy ruchu drogowego.

Pierwsza ze zmian dotyczy pieszych. Kierowca będzie miał obowiązek zatrzymać się, gdy zobaczy pieszego, który chce przejść przez jezdnię.

Pieszy, który do tej pory miał pierwszeństwo na pasach miał, je wtedy, gdy już na te pasy wszedł. Od 1 czerwca również pieszy, który wchodzi na przejście będzie miał pierwszeństwo - mówi kom. Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy lubelskiej policji. - Trzeba też zaznaczyć, bo pojawiają się już interpretacje, że pieszy, który zbliża się do przejścia dla pieszych będzie miał pierwszeństwo - nie, to musi być osoba, która rzeczywiście wchodzi na przejście dla pieszych i te zachowania muszą być czytelne.

Czyli mówiąc krótko, osoba, która stoi przed "zebrą", która zamierza na nią wejść, będzie miała pierwszeństwo i kierowca będzie zobowiązany do tego, żeby się zatrzymać. W przeciwnym wypadku może go to kosztować 350 zł mandatu i 10 punktów karnych.

Ale nie tylko kierowcy mogą dostać mandat. Od 1 czerwca piesi nie będą mogli przechodzić przez ulicę wpatrzeni w ekran telefonu, czy nawet po prostu rozmawiając przez telefon.

Wielu pieszych patrzy się w telefony czytając SMS-y, czy też śledząc media społecznościowe nawet wtedy, gdy przechodzą przez ulicę, nie rozejrzawszy się wcześniej. - dodaje Fijołek. - Przepis mówi o samym korzystaniu. Najlepiej ten telefon albo schować do kieszeni, albo trzymać w ręku tak, żeby nie korzystać z niego w czasie przechodzenia przez jezdnię. Czyli nie rozmawiamy przez telefon, ani też nie patrzymy w wyświetlacz.

Jeżeli pieszy będzie korzystał z telefonu komórkowego przechodząc przez ulicę może zostać ukarany mandatem nawet do 500 zł.​

Kolejna zmiana dotyczy tzw. jazdy "na zderzaku". Kierowcy jadący drogą ekspresową, czy autostradą będą mieli obowiązek zachować dystans.

Jeżeli pojazd będzie jechał z prędkością 100km/h to wówczas musimy zachować 50 m odległości od samochodu przed nami. Jeżeli jedziemy 120 km/h, wówczas ta odległość musi wynosić 60 m. Czyli połowa prędkości przeliczona na metry - mówi rzecznik.

Została także ujednolicona prędkość z jaką możemy jechać w terenie zabudowanym. Od 1 czerwca, bez względu na porę będzie ona wynosiła 50 km/h.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE