Prezydent Lublina broni lubelskich lasów przed wycinką. Będzie wniosek do Ministra Klimatu

2021-01-12 7:52 Jacek Werner
Las
Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Wniosek do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, a następnie do Ministra Klimatu i Środowiska o uznanie leżących na terenie Lublina lasów Stary Gaj i Dąbrowa za lasy ochronne szykuje Krzysztof Żuk. Sprawa jest pokłosiem gospodarki przemysłowej, którą na tych terenach prowadzą Lasy Państwowe.

Wycinka ma objąć teren 50ha, a więc ponad 10% powierzchni lasów. Sprzeciwia się jej nie tylko prezydent miasta, ale także społecznicy i lubelskie organizacje zrzeszające ekologów. W sieci można znaleźć też petycję "Stop Wycince w Starym Gaju".

- Żądamy wstrzymania planowanych na rok 2021 i kolejne lata wycinek w lasach Stary Gaj i Dąbrowa, powodujących usuwanie drzew na dużych powierzchniach (w tym wstrzymania tzw. „rębni gniazdowych”) - czytamy we fragmencie petycji.

Walkę o ten teren zapowiedział prezydent Lublina.

- Lasy Stary Gaj i Dąbrowa są miejscem wypoczynku i rekreacji bardzo lubianym przez mieszkańców Lublina. Stanowią też obszary niezwykle ważne dla środowiska naturalnego naszego miasta - pisze Krzysztof Żuk na swoim profilu w mediach społecznościowych i dodaje: - W związku z gospodarką przemysłową prowadzoną obecnie przez Lasy Państwowe na terenie Starego Gaju zwrócę się w imieniu mieszkańców Lublina do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, by działając na podstawie Ustawy o Lasach zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska o uznanie obu lasów leżących w granicach administracyjnych Miasta Lublin za lasy ochronne, czyli szczególnie chronione.

W Starym Gaju znajdują się dziesiątki drzew o rozmiarach pomników przyrody. 9 czerwca 2020 roku Towarzystwo dla Natury i Człowieka zwróciło się do Rady Miasta Lublin z wnioskiem o nadanie statusu pomnika przyrody 32 okazom. Wniosek organizacji czeka na rozpatrzenie.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!