Prace w parku naturalistycznym na Czechowie rozpoczną się jeszcze w tym roku

2022-10-05 16:27
Prace w parku naturalistycznym na Czechowie rozpoczną się jeszcze w tym roku
Autor: zdjęcie nadesłane, Urząd Miasta Lublin

Mieszkańcom Czechowa spodobał się pomysł parku, ale mają do niego uwagi. Pierwsze prace rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w tym roku. W sierpniu zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące parku naturalistycznego w wąwozie na Czechowie.

- W konsultacjach społecznych łącznie wpłynęło 21 uwag, z których 16 uwzględniono w całości lub części - mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza. - Jedna z nich dotyczyła doprecyzowania i ujednolicenia samej nazwy zadania: Park naturalistyczny w wąwozie na Czechowie pomiędzy ulicami Kameralną i Północną. Przyjęte do realizacji uwagi dotyczyły głównie zagadnień związanych z wyposażeniem przyszłego parku, m.in. mieszkańcy prosili o umiejscowienie w projekcie urządzeń do street workout, ławek oraz ścieżek rowerowych. Zwracano także uwagę na zachowanie przestrzeni niezagospodarowanej w miejscu wykorzystywanym zimą jako górka saneczkowa. Pojawiły się również prośby o zagospodarowanie wąwozu z zachowaniem istniejącej roślinności, z elementami małej architektury poza pasami komunikacyjnymi oraz z zastosowaniem rozwiązań uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Koncepcja parku na Czechowie zakłada stworzenie tam czterech stref łączących różne funkcje. Ma tam być Polana Centralna, która otrzyma funkcję rekreacyjną m.in. z miejscami odpoczynku i strefą zabaw dla dzieci. Polana Północna to część terenów zielonych zlokalizowana powyżej al. Smorawińskiego, między budynkiem urzędu skarbowego a domem towarowym. Leśny Korytarz będzie pełnił funkcję komunikacyjną, ale powstanie tam też infrastruktura przyrodnicza dla ptaków i małych ssaków oraz mała architektura. W Strefie Street Artu zlokalizowanej pod wiaduktem w al. Smorawińskiego znajdzie się przede wszystkim ogród deszczowy. Będzie to również miejsce dla sztuki ulicznej jak graffiti czy murale.

Pierwsze prace związane z urządzaniem parku mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

- Aktualnie planujemy rozpoczęcie prac w Leśnym Korytarzu, czyli najbardziej dzikiej części wąwozu. Jeszcze w tym roku pojawią się tam miejsca do wypoczynku, budki lęgowe i tablice edukacyjne. Planujemy także elementy zabawowe dla dzieci utrzymane w naturalnej, leśnej stylistyce - mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Planowany park będzie rozciągał się na terenach wąwozu na Czechowie pomiędzy ul. Północną, a ul. Kameralną. Jeszcze tej jesieni ma zostać urządzony Leśny Korytarz. Ratusz na razie nie podaje terminu zrealizowania kolejnych części parku.​

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE