Pomogą w mediacji, przygotują pismo. Lubelski ratusz oferuje darmową pomoc prawną

2022-01-14 11:15
Darmowa pomoc prawna w Lublinie
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Mieszkańcy Lublin ponownie mogą skorzystać z porad, mediacji czy pomocy obywatelskiej. Miasto kontynuuje projekt wsparcia prawnego.

​Z pomocy można skorzystać w 14 punktach miasta, zarówno osobiście, jak i na odległość.

- Nieodpłatne wsparcie przysługuje osobie, w tym mieszkańcowi prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającemu inne osoby w ciągu ostatniego roku, której nie stać na płatne usługi - informuje nas Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Projekt zakłada m.in. wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego, sporządzenie projektu pisma w danej sprawie, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym.

- Poradnictwo obywatelskie dotyczy w szczególności porad dla osób zadłużonych, porad z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego - dodaje Czerwonka.

Mieszkańcy mogą także skorzystać z nieodpłatnej mediacji, która obejmuje m.in. poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów oraz korzyściach z tego wynikających, przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji. Wyznaczono 3 dyżury z nieodpłatnej mediacji, które odbywają się w poniedziałki i wtorki.

Wizytę w danym punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej należy umówić wcześniej przez stronę ms.gov.pl  lub telefonicznie w godzinach 7:30-15:30, dzwoniąc pod numer telefonu: 81 466 12 10.

Punkty działają przez 5 dni w tygodniu. - W 7 z nich pomocy prawnej udzielają adwokaci i radcowie prawni wskazani przez lubelskie samorządy prawnicze. W tych punktach poradę można uzyskać wyłącznie osobiście - wyjaśnia Czerwonka.

Pozostałe punkty prowadzone są przez organizacje pozarządowe. W 2022 r. prowadzą je Stowarzyszenie „Sursum Corda” z Nowego Sącza oraz lubelskie Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Bona Fides”.

W 2021 roku udzielono łącznie prawie 5 tys. 600 porad. Najczęściej dotyczyły one prawa cywilnego, rodzinnego oraz karnego.

Więcej szczegółów na temat projektu lublin.eu

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE