Place zabaw już otwarte. O czym pamiętać muszą rodzice? [AUDIO]

2020-06-16 15:03
Plac zabaw na Pl. Litewskim w Lublinie
Autor: Urząd Miasta Lublin Plac zabaw na Pl. Litewskim w Lublinie

Place zabaw są już otwarte po epidemicznej przerwie, choć jeszcze nie wszystkie. Ale tam, gdzie maluchy mogą już wejść, tłumów jak na razie nie ma. Tak jest w centrum miasta. Wyjątek stanowią osiedlowe place zabaw, gdzie chwilami robi się tłoczno

Sprawdziliśmy, jak z ciągle obowiązującymi ograniczeniami radzą sobie rodzice i ich pociechy z Lublina.
– Po zabawie myjemy młodemu ręce, sami też dezynfekujemy – przyznaje jeden z ojców, którego spotkaliśmy na placu zabaw niedaleko Centrum Kultury w Lublinie. – Jeśli chodzi o maseczki, to ciężko przy naszym maluchu, boi się, gdy jesteśmy w maseczkach, dlatego ich unikamy.
– Bardzo tęskniliśmy za placami zabaw – mówi nam inny z rodziców. – Czekaliśmy na ich ponowne otwarcie. Jak dziecko widziało plac zabaw, to chciało tam iść, nie rozumiało że miejsce jest zamknięte, chciało się bawić, jak to dziecko. Tłumaczyliśmy dziecku, że jest wirus, kilka razy trzeba było to powtórzyć. Ale mimo wszystko widać było żal. Z maseczek nie korzystamy, bo dziecko ma trudności z oddychaniem. Ale ręce dezynfekujemy za każdym razem, gdy kończymy zabawę. Mamy w plecaku płyn, więc nie obawiamy się niczego.

Posłuchaj, co o powrocie na place zabaw sądzą rodzice z Lublina:

Jak podaje Urząd Miasta w Lublinie, od wtorku (16.06) otwierane będą sukcesywnie wszystkie miejskie place zabaw i siłownie zewnętrzne. Mimo braku szczegółowych wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla tego typu obiektów, Ratusz dołoży wszelkich starań, aby użytkownicy korzystali z placów zabaw i siłowni w bezpieczny sposób i z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego. Wszystkie place zabaw i siłownie zostaną otwarte do końca tego tygodnia (do 21.06).

- Obiekty przed otwarciem będą szczegółowo sprawdzone pod względem technicznym oraz zdezynfekowane środkiem wykazującym działanie wirusobójcze - zapewnia Monika Głazik, z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin. - Urządzenia, których nie można objąć skuteczną dezynfekcją zostaną wyłączone z użytkowania. W najbliższych dniach z placów i siłowni w miejscu tabliczek o zakazie korzystania, pojawią się informacje z zaleceniami dla użytkowników. Instrukcje będą umieszczone w widocznych miejscach w przestrzeniach placów zabaw i siłowni zewnętrznych.

Zgodnie z zaleceniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie, na placach zabaw i siłowniach zewnętrznych należy:

  • utrzymywać dystans 2 metrów od innych osób znajdujących się w przestrzeni placu zabaw/siłowni zewnętrznej. W przypadku braku możliwości zachowania dystansu obowiązkowe jest stosowanie maseczek (nie dotyczy to dzieci do ukończenia 4 roku życia oraz innych przypadków wymienionych w § 18 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja),
  • zdezynfekować dłonie po kontakcie z urządzeniami i innymi elementami infrastruktury placu zabaw/siłowni zewnętrznej,
  • zużyte rękawiczki i maseczki ochronne wyrzucać do koszy na odpady zmieszane,
  • nie zaleca się spożywania posiłków na terenie placu zabaw/siłowni zewnętrznej.

Spośród wszystkich 74 miejskich placów zabaw i siłowni plenerowych, w związku z zaplanowaną na przełom sierpnia i września wymianą urządzeń zabawowych, nie będą otwarte dwie części placu zabaw na pl. Kaczyńskiego.

Monika Głazik z Urzędu Miasta Lublin o ponownym otwarciu miejskich placów zabaw i siłowni zewnętrznych:
Kieszonkowiec z Pl. Litewskiego w Lublinie. Wpadł po kilkudziesięciu sekundach!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE