​Pierwsze w Polsce Muzeum Badań Polarnych szykuje się do otwarcia. "Poczujemy chłód z daleka" [AUDIO]

2021-06-09 17:36 Mateusz Kasiak
​Pierwsze w Polsce Muzeum Badań Polarnych szykuje się do otwarcia. Poczujemy chłód z daleka [AUDIO]
Autor: zdj. Muzeum Badań Polarnych

Będzie można zobaczyć wyroby z kości morsa, elementy strojów eskimoskich oraz poczuć prawdziwą atmosferę Antarktyki i Arktyki. Placówka w Puławach jeszcze w tym miesiącu zaprasza do siebie pierwszych zwiedzających.

Choć muzeum działa od 1 października, dopiero teraz zostały zakończone prace organizacyjne.

- Wszystko zgodnie z zasadami sanitarnymi. Zaczynamy od bezpłatnych wystaw. Będzie bezpiecznie i atrakcyjnie - mówi w rozmowie z nami Andrzej Piotrowski, dyrektor puławskiej placówki, przyrodnik i fotograf.

Zwiedzający w lipcu zobaczą dwie wystawy: „Krajobrazy Polarne” i „Dlaczego Puławy”. - Pierwsza wytłumaczy fascynacje polarnictwem, druga będzie odpowiedzią na pytanie, dlaczego Muzeum Badań Polarnych powstało w Puławach - dodaje dyr. Piotrowski.

Od połowy czerwca działać ma też kino polarne. Ponadto, w związku z odnalezieniem helikoptera MI-2, który latał na wschodniej Antarktydzie na stacji im. Dobrowolskiego prowadzone są rozmowy, umożliwiające pozyskanie obiektu do zbiorów.

Pracownicy szykują już też wystawy jesienne. - Jesteśmy gotowi na różne scenariusze. Uwzględniamy wystawy wewnątrz budynku. Szykujemy się też na ewentualne przyspieszenie epidemii - wyjaśnia Piotrowski.

Placówka jest współfinansowana przez samorząd województwa lubelskiego. Od 1 lipca będzie współprowadzona z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

Muzeum Badań Polarnych zaprasza zwiedzających mówi Andrzej Piotrowski, dyrektor puławskiej placówki. Rozmawiał z nim Mateusz Kasiak: