Pierwsza jesienna pełnia Księżyca. Kiedy zobaczymy Krwawy Księżyc?

2022-10-08 20:54
Pełnia księżyca
Autor: Canva

Przed nami pierwsza jesienna pełnia Księżyca. To wyjątkowo piękne zjawisko na nocnym niebie w kulturze ludowej nazywane było także krwawym księżycem. Kiedy będzie pełnia w październiku i dlaczego pierwsza jesienna pełnia nazywana jest krwawą. Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

Pełnia Księżyca październik 2022

Na niebie obserwujemy cztery podstawowe fazy Księżyca: nów, pierwsza kwadra, pełnia oraz ostatnia (trzecia) kwadra. Niewątpliwie jednak fazą Księżyca, która zawsze wzbudzała największe zainteresowanie była pełnia Księżyca. Jest to moment, w którym Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, a jego tarcza jest w pełni widoczna i jasna. W październiku 2022 roku pełnia Księżyca wypadnie 9 października (niedziela) o godzinie 22:54. Tego dnia wschód krwawego Księżyca rozpocznie się o godzinie 18:03.

  • Co oznacza Krwawy Księżyc lub Pełnia Myśliwych?

Pierwsza pełnia księżyca, która następuje po żniwach nosi miano Krwawego Księżyca lub Pełni myśliwych. Obie nazwy nawiązują do tradycji nocnych polowań na utuczone po lecie jelenie i lisy, które nie są już w stanie dobrze ukryć się na skoszonych polach i podczas jasnej pełni najłatwiej jest je polować. W czasie pełni księżyc jest szczególnie jasny i długo pozostaje na niebie, dając polującym bardzo dobre warunki do śledzenia zwierzyny nocą. To właśnie podczas pierwszej jesiennej pełni urządzano największe polowania na leśną zwierzynę, i to właśnie z powodu tej tradycji październikowa pełnia księżyca otrzymała miano Krwawego księżyca lub Pełni myśliwych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE