Okuliści kontra cukrzyca

i

Autor: Mateusz Kasiak dr n. med. Małgorzata Kowal, oddział okulistyki, Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie

Okuliści walczą z cukrzycą. Wszystko dlatego, że pacjenci nie chcą się leczyć

2022-10-21 14:53

Prawie 3 mln Polaków choruje na cukrzycę. 70 proc. z nich za późno trafia do okulisty. Grozi to nawet utratą wzroku – ostrzegają specjaliści ze szpitala wojskowego w Lublinie i zapraszają na tydzień darmowych badań.

Według danych NFZ, już ponad 9 proc. polskiej populacji zmaga się z cukrzycą. Mowa tylko o osobach zdiagnozowanych. W praktyce liczba chorych jest więc niedoszacowana.

Statystyki to jedno, a rzeczywistość to drugie  – mówią lekarze. Powikłań pocukrzycowych i nowych przypadków zachorowań na cukrzycę jest coraz więcej. To także skutek pandemicznych obostrzeń i zaniedbań systemowych.

Stan pacjentów jest cięższy. Mamy do czynienia z zaniedbanymi przypadkami cukrzycy i rozwiniętymi powikłaniami – podnosi prof. Grzegorz Dzida, diabetolog z kliniki chorób wewnętrznych Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Do najczęstszych powikłań w przebiegu cukrzycy należą cukrzycowa choroba nerek i choroby oczu. To choroba siatkówki, zaćma i choroba jaskrowa. Problemy ze wzrokiem pojawiają się już u co trzeciej osoby z cukrzycą.

Choroby oczu na czele powikłań

Pacjenci gabinetów okulistycznych jednak unikają. A powinni je odwiedzać przynajmniej raz w roku. Chorzy często nie zdają sobie też sprawy z ryzyka.

Bo konsekwencje oczne nie dają objawów. Jesteśmy więc pozornie spokojni, a cukrzyca to pierwsza przyczyna ślepoty na świecie – mówi nam dr Małgorzata Kowal, okulistka z oddziału okulistyki Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Chorzy reagują dopiero, kiedy pojawiają się zaburzenia widzenie. – Często jest za późno – dodaje okulistka. – 25 proc. diabetyków na świecie ma już cechy retinopatii cukrzycowej, 14 proc. cechy cukrzycowego obrzęku plamki – wymienia.

Większość nie zdaje sobie z tego sprawy, a to z kolei główne przyczyny powikłań, które w prostej drodze prowadzą do trwałego uszkodzenia wzroku, a nawet ślepoty. Dodatkowo powinni badać się pacjenci z podejrzeniem i ze świeżo rozpoznaną chorobą. Ok. 3 proc. z nich ma cechy powikłań cukrzycowych.

Dlatego potrzebne są kompleksowe badania już na wczesnym etapie. – Badamy dno oka, ale po rozszerzeniu źrenicy. Drobne zmiany najczęściej lokalizują się na obwodzie dna oka – tłumaczy specjalistka.

Lekarze wykorzystują więc fachowy sprzęt i nowoczesne metody diagnostyczne. To między innymi spektralna optyczna koherentna tomografia komputerowa oka (SOCT), czyli szeroka diagnoza oka pod kątem powikłań.

14-19 listopada: darmowe badania

Na taki przegląd oczu - z okazji światowego dnia cukrzycy – zaprasza diabetyków Szpital Wojskowy w Lublinie. – Oczywiście będą to pełne badania z rozszerzeniem źrenicy, sprawdzeniem dna oka i tomografią. Chcemy uświadomić też pacjentów z czym wiążą się powikłania – wyjaśnia dr Kowal.

 Niezależnie od akcji, lekarka apeluje i zaprasza do stałej kontroli: Cukrzyca to epidemia naszych czasów i cichy zabójca. Największa i pierwsza przyczyna ślepoty na świecie.

Nie czekajmy na żadne objawy. Raz w roku każda osoba z rozpoznaną cukrzycą powinna zrobić badanie – apeluje.

W badaniach oczu może wziąć udział każdy diabetyk. Wcześniej należy zarejestrować się telefonicznie pod nr: 261-183-226. Dzwonić można od poniedziałku do piątku od 9.00 do 12.00. Liczba miejsc jest ograniczona. Nie jest potrzebne skierowanie.