reinitialise.eu

i

Autor: Mateusz Kasiak, zdj. ilustracyjne/reinitialise.eu

Naukowcy z Europy zjechali do Kazimierza. To część gigantycznego projektu UMCS

2023-02-09 16:42

Badacze z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej pracują nad aplikacjami zdrowotnymi. Pomagają im w tym uczeni z Belgii, Włoch i USA. W ten sposób chcą walczyć z wykluczeniem cyfrowym seniorów.

Międzynarodowy i interdyscyplinarny zespół analizuje i ocenia e-technologie. Potem oswaja z nimi osoby wykluczone cyfrowo. W planach są też szkolenia i nowe centrum badawcze.

Mowa o największym naukowym projekcie koordynowanym przez UMCS: REINITIALISE. Koncentruje się on na nowym zdrowiu.

Chodzi z jednej strony o szkolenia nauczycieli akademickich z zakresu e-zdrowia, ale i wykorzystaniu sztucznej inteligencji do pomocy osobom z cyfrowego marginesu.

Wartość pomysłu opiewa na prawie milion euro. Finansowany jest z programu Horyzont 2020. Przebiega wieloetapowo. Lubelska uczelnia współpracuje z KU Leuven w Belgii, Uniwersytetem w Maceracie i Eurocentro Srl we Włoszech.

Na potrzeby koncepcji powołane zostało również konsorcjum naukowe, złożone z przedstawicieli uczelni brytyjskich, irlandzkich i amerykańskich.

Trzeba jednak podkreślić, że projekt ten ma służyć przede wszystkim naszej uczelni i Lubelszczyźnie – mówi nam prof. Ilona Biernacka-Ligięza, główna koordynatorka projektu z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS, w czasie odbywającej się w Kazimierzu Dolnym cyklicznej sesji.

Od 9 do 10 lutego w Kazimierzu zorganizowano kolejne już spotkanie badaczy z przedstawicielami samorządowców, organizacji pozarządowych, środowiska biznesowego i medycznego.

To rodzaj podsumowania naszych działań. Ma to wzmocnić potencjał naukowy i lokalnych społeczności. Projekt ma mieć więc charakter praktyczny i społeczny – podkreśla prof. Biernacka-Ligięza.

Ma też edukować i uświadamiać: Bronić praw człowieka.

Dlatego naukowcy, nowe technologie analizują, sprawdzają ich potencjał, a potem będą wdrażali w zakresie e-zdrowia.

Z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa danych i etycznych – dodaje Biernacka-Ligięza.

Tym bardziej, że jak dodaje liderka, wszyscy przechodzimy na cyfrowe zarządzanie i komunikację, a z barierami i kłopotami nadal mierzy się wielu mieszkańców regionu i nie tylko.

To seniorzy, ale i mieszkańcy wsi i małych miasteczek oraz osoby z niepełnosprawnościami. – Wychodzimy więc poza centra. Obserwujemy trudności z dostępem do narzędzi, ale i lęk oraz brak wiedzy – słyszymy.

Jednym z celów projektu jest zatem przygotowanie cyklu szkoleń przystępnych finansowo. – Bo to też jest problem. Takie szkolenia są, ale za drogie, np. dla osób starszych – tłumaczy profesorka.

Badacze chcą wprowadzić na rynek także nowe produkty i usługi z zakresu e-zdrowia oraz opracować propozycje start-upowe. – We współpracy z podmiotami ze sfery biznesu. Wszystko jest na etapie rozmów – zaznacza Biernacka-Ligięza.

W planach jest również powołanie Międzynarodowego Centrum Badawczego oraz Wdrożeniowego przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. – Jesteśmy na etapie ustaleń. O szczegółach będziemy mogli powiedzieć za pół roku – dodaje.

Projekt rozpoczął się w 2021 roku. Potrwa do stycznia 2024 roku. Finansowany jest w pełni ze środków europejskich.