Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: rebcenter-moscow / Pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Narkotyki w Lublinie. Łatwo dostępne, czy wprost przeciwnie?

2020-09-29 13:27

Co zrobić, żeby problem narkomanii w Lublinie jeszcze bardziej ograniczyć? O pomoc w tym temacie mieszkańców prosi teraz Urząd Miasta. Wkróce (2 października) rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin.

Z ostatnich badań wynika kilka niepokojących faktów.

- Młodzież najczęściej po raz pierwszy sięga po narkotyki w 8 klasie szkoły podstawowej, czyli w dawnej 2 klasie gimnazjum - mówi Izodla Boguta z lubelskiego Ratusza. - Jeśli chodzi o to, gdzie młodzież najczęściej styka się z narkotykami, to takimi miejscami są szkoły, ale o wiele popularniejsze są imprezy w domach i dyskoteki.

Jak wynika z przeprowadzonych w 2018 roku badań, najczęstszym powodem sięgania po narkotyki u młodych osób - oprócz chęci dobrej zabawy - jest też potrzeba zrelaksowania się, odprężenia i pokonania sytuacji stresujących. Największe nasilenie zjawiska narkomanii występuje w najstarszych i bardziej zaludnionych dzielnicach Lublina - czyli Dziesiątej, Tatarach, Kalinowszczyźnie, Wrotkowie, Ponikwodzie, Czechowie, a także na Czubach, Węglinie i Rurach. Z drugiej strony, narkomania jako zjawisko marginalne, występuje w takich dzielnicach, jak: Szerokie, Felin i Sławin.

Z badań wynika też, że najczęściej, po narkotyki sięgają uczniowie szkół średnich. W szkołach podstawowych, ten problem dotyczy zaledwie 2-óch procent dzieci, choć to nadal o 2 % za dużo. Zdecydowana większość z tych osób, bo aż 94% uważa, że narkotyki nie są dla nich problemem i nikomu dorosłemu nie przyznawało się do używania nielegalnych substancji. Jedynie 6% rozmawiało o tym z dorosłymi. W grupie tzw. młodych dorosłych, czyli osób do 35 roku życia, najczęściej przyjmowanym narkotykiem jest marihuana, następnie są stymulanty z amfetaminą na czele oraz „dopalacze”, a konkretnie - mefedron. Sporadycznie pojawia się kokaina oraz heroina. Wśród studentów używanie marihuany waha się w okolicach 15%.

Wszystkie te powyższe dane pokazują, że w Lublinie nadal występuje problem narkomanii. Dlatego Urząd Miasta w Lublinie rozpocznie wkrótce konsultacje społeczne w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin. Stanowi on podstawę działań miasta w zakresie zapobiegania i rozwiązywania problemów narkomanii wśród mieszkańców Lublina. Konsultacje potrwają do 16 października.

Celem konsultacji jest zapoznanie mieszkańców z projektem dokumentu oraz poznanie opinii, uwag i propozycji dotyczących zawartych w nim zadań, które ma realizować Miasto.

Mieszkańcy mogą przesłać swoje opinie mailem na adres: [email protected] lub przekazać je osobiście podczas dyżurów konsultacyjnych, które odbędą się 2, 5, 6 i 7 października w godzinach 15.30-17.30 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2 w pokoju 203 (II piętro).

5 faktów o kawie z okazji jej dnia

Typowe teksty rodziców. Na pewno nie raz je słyszałeś! Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 16
Nie siedź na betonie, bo dostaniesz...