Akt oskarżenia

i

Autor: Pixabay

AKT OSKARŻENIA

Napad na jubilera przy ul. Turkusowej w Lublinie. Jest akt oskarżenia dla dziewięciu osób

2024-03-29 13:04

Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 9 osobom, które zdaniem śledczych miały związek z napadem na jednego z lubelskich jubilerów. Trzech podejrzanych odpowie za napaść, a pozostała szóstka – za paserstwo i pomocnictwo.

„Skok życia” na jubilera przy ul. Turkusowej w Lublinie

23 marca 2022 r., około godz. 20 trzech zamaskowanych mężczyzn weszło do jubilera przy ul. Turkusowej w Lublinie. Prokuratura ustaliła, że napastnicy zagrozili właścicielowi bronią palną, zmusili go do położenia się i używając przemocy, skrępowali mu ręce i nogi opaskami zaciskowymi. Łupem napastników padło 170 tys. zł, 40 tys. euro, 10 sztabek złota, telefon komórkowy, kamienie szlachetne, pierścionki, kolczyki, zawieszki, bransoletki i łańcuszki za nie mniej niż 3 mln zł.

W styczniu 2023 r. lubelska policja powiadomiła o zatrzymaniu trzech mężczyzn podejrzanych o napad i trójki paserów.

Zuchwały napad na jubilera w Lublinie. Policja pokazała nagranie

Napad na jubilera przy ul. Turkusowej w Lublinie. 9 osób oskarżonych

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Lublinie prok. Beata Syk-Jankowska poinformowała w piątek o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Lublinie aktu oskarżenia przeciwko dziewięciu podejrzanym w tej sprawie.

Zarzuty udziału w rozboju z użyciem broni palnej usłyszało trzech mieszkańców Łęcznej: 49-letni Tomasz B., 44-letni Marcin L. i 28-letni Mariusz N. Zdaniem śledczych oskarżeni działali „wspólnie i w porozumieniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, w ramach zaplanowanego i ustalonego podziału ról”.

Tomaszowi B. prokuratura postawiła ponadto zarzut posiadania bez wymaganego zezwolenia pistoletu marki CZ 92 kal. 6,35 mm produkcji czeskiej i siedmiu sztuk nabojów pistoletowych kal. 6,352 mm Browning produkcji austriackiej.

Czwartym oskarżonym jest 34-letni Krzysztof W., który poinformował sprawców przestępstwa o funkcjonowaniu i organizacji firmy jubilerskiej. Zarzucono mu pomocnictwo.

„Skok” na jubilera w Lublinie. 5 osób odpowie za paserstwo

Kolejnymi oskarżonymi są tzw. paserzy: 46-letnia Katarzyna A., 72-letni Zdzisław S., 22-letnia Klaudia G., 36-letnia Patrycja K. i 40-letnia Diana P. Prokuratura zarzuciła im przyjęcie, a następnie zbycie biżuterii i kamieni szlachetnych pochodzących z przestępstwa.

„Przesłuchani w charakterze podejrzanych, poza Krzysztofem W. i Katarzyną A., nie przyznali się do dokonania zarzuconych im czynów” – przekazała prokurator.

Tomasz B. i Marcin L. przebywają w areszcie śledczym.

Za przestępstwo paserstwa mienia znacznej wartości grozi do 10 lat, a za rozbój z użyciem broni palnej – do 20 lat więzienia.

Zobacz także: Lubelskie: Pijany kolega wiózł dwie 16-latki. Doszło do tragicznego wypadku