Na Jeziorze Białym w Okunince zauważono brązową plamę

i

Autor: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie/facebook.com kolaż

ZANIECZYSZCZONA WODA?

Na Jeziorze Białym w Okunince zauważono brunatną plamę. Już wiadomo, co się za nią kryje

2023-04-02 11:42

Przy linii brzegowej Jeziora Białego w Okunince pojawiła się szeroka brunatna plama. Z wody pobrano próbki, które pozwoliły określić, dlaczego woda zmieniła kolor. Co wykazało badanie?

W sobotnie południe (1 kwietnia) do PSP we Włodawie wpłynęło zgłoszenie dotyczące brązowo-bordowej plamy, jaka pojawiła się na Jeziorze Białym w Okunince. Na miejscu szybko interweniowali włodawscy strażacy wraz z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wezwano także Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego.

„Plama miała długość około 300m i szerokość około 2m i znajdowała się przy linii brzegowej jeziora” – czytamy na fanpage’u Komendy Powiatowej PSP we Włodawie.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i sprawdzili, czy w pozostałej części jeziora nie pojawiło się podobne zjawisko. Następnie z zabarwionej wody pobrano próbki do badań. Dzięki temu szybko określono, czym jest nieznana substancja. Pod uwagę brano kilka hipotez, w tym zanieczyszczenie farbą. Już wiadomo, co wykazało badanie.

„Okazało się, że nieznana plama to nic innego jak kwitnące glony, które są pochodzenia organicznego i nie mają negatywnego wpływu na środowisko” – uspokajają włodawscy strażacy.

Gdy zakwity glonów naturalnie ustaną, woda w Jeziorze Białym wróci do pierwotnego koloru.

Brunatna plama na jeziorze Białym. Zobacz zdjęcia

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE