Most na ul. Żeglarskiej w Lublinie nareszcie gotowy! Jakie zmiany nas czekają?

i

Autor: Miasto Lublin

INTERPELACJA

Most na Żeglarskiej w Lublinie niebezpieczny dla pieszych i rowerzystów? Chcą lepszego oznakowania

2024-04-15 10:53

O poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów poruszających się w rejonie otwartego w ubiegłym roku mostu na ul. Żeglarskiej w Lublinie zwrócił się do władz Lublina radny Leszek Daniewski. Czy pojawi się tam dodatkowe oznakowanie? Znamy odpowiedź ratusza!

W złożonej do prezydenta Lublina interpelacji, radny Leszek Daniewski (Klub Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka) wskazuje, że użytkownicy ścieżki pieszo-rowerowej biegnącej przy moście im. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego nie czują się bezpiecznie przechodząc przez wytyczone tam przejście.

„W opinii użytkowników niebezpieczeństwo na przejściu wynika ze złej widoczności dla kierowców jadących od ul. Nałkowskich, spowodowanej przez barierki bezpieczeństwa, a także samą konstrukcję mostu. Wpływa na to też bezpośrednie sąsiedztwo przejścia z mostem. Szczególnie niebezpieczny dla rowerzystów jest przejazd ścieżką rowerową w kierunku zalewu. Z informacji pozyskanych od mieszkańców wynika, że wielokrotnie już dochodziło w tym miejscu do niebezpiecznych sytuacji” – podkreśla w złożonej przez siebie interpelacji Leszek Daniewski.

Otwarcie Dworca Metropolitarnego w Lublinie

Jak dodaje radny, sytuację mogłoby poprawić wykonanie w rejonie wspomnianego przejścia dodatkowego oznakowania np. w postaci pulsującego żółtego światła. Czy tak się stanie?

Dodatkowe oznakowanie na moście na Żeglarskiej. Co na to ratusz?

„Wyposażenie przedmiotowego przejścia/przejazdu o dodatkowe oznakowanie lub pulsacyjne lampy ostrzegawcze dla kierujących poruszających się po jezdni ul. Żeglarskiej jest nieuzasadnione– odpowiada Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Jak wskazuje obecnie funkcjonująca organizacja ruchu na tym odcinku już dawno została zaakceptowana przez Wydział Ruchu Drogowego KMP w Lublinie. – „Przedmiotowy przejazd dla rowerów z przejściem dla pieszych oznakowany jest znakami pionowymi (D-6b) i poziomymi (P-10 i P-11). Ponadto w celu ostrzeżenia kierujących jadących ul. Żeglarską o zbliżaniu się do przejścia/przejazdu w odległości ok. 70 m dla obydwu kierunków ustawione są znaki ostrzegawcze A-16 i A-24 (przejście dla pieszych, rowerzyści) – precyzuje Szymczyk.

Jednocześnie zastępca prezydenta zapowiedział jednak, że na wskazanym obszarze pojawi się dodatkowe oznakowanie, ale dla rowerzystów.

„Mając na uwadze zachowania kierujących rowerami, często braku ostrożności i wjeżdżania na przejazd z dużą prędkością bez upewnienia się o możliwości bezpiecznej kontynuacji jazdy - w celu poprawy bezpieczeństwa odcinki dróg dla rowerów bezpośrednio przed przejazdem, zostaną wyposażone o dodatkowe oznakowanie (pionowe i poziome) informujące kierujących rowerami lub innymi pojazdami uprawnionymi do poruszania się po drogach dla rowerów o zachowaniu szczególnej ostrożności” – wskazuje Szymczyk.

Przypomnijmy: most na Żeglarskiej w Lublinie został otwarty dla ruchu 25 maja 2023 r. Radni Rady Miasta Lublin zdecydowali, że nowa przeprawa nad Bystrzycą będzie nosić imię Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. Koszt budowy mostu to 37 mln zł, z czego 31,5 mln stanowiły środki europejskie.

Zobacz także zdjęcia z budowy mostu na Żeglarskiej w Lublinie: