Gotowe maskotki trafią do dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

i

Autor: Bartłomiej Ważny Gotowe maskotki trafią do dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Maskotki na podstawie dziecięcych rysunków. Zabawki dla Szpitala Dziecięcego w Lublinie [WIDEO, AUDIO]

2020-08-28 8:32

Dzieciaki je zaprojektowały – rysując na papierze, a dorośli – przerobili je na pluszaki. W ten sposób powstały zabawki i przytulanki dla podopiecznych z oddziału onkologicznego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Maskotki powstały w ramach projektu „Pożeramy Smutki igłą i nitką”, realizowanego przez lubelską fundację „5 Medium”. To same dzieci „zaprojektowały” swoje nowe pluszaki, a wykonały je uczestniczki warsztatów z tworzenia pluszaków.

Pluszaki dla podopiecznych oddziału onkologicznego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Spotkanie „Pożeramy Smutki igłą i nitką” poprowadziły uczennice z Pielrzymowic (woj. śląskie), które podobne działanie zrealizowały w swojej szkole w zeszłym roku. Joanna Paraluk, Julia Trzaskalik, Karolina Herman i Olga Myszka przejechały do Lublina ponad 400 km, by wspólnie z mieszkańcami Lublina szyć dla dzieci z lubelskiej onkologii. Dziewczynom towarzyszyła Marta Florkowska-Borkowska - Nauczycielka Roku 2017.

Jak się okazuje, wykonanie takiego pluszaka wcale nie jest trudne.

– Ile zajmuje rozpoczęcie kariery szycia? Dla mnie nie sprawiało to jakiegoś większego problemu – przyznaje nam Joanna Paraluk, jedna z autorek maskotek. – Umiałam szyć już wcześniej. Jeśli jednak trzeba zacząć od podstaw, to zależy to od osoby i szybkości nauki. Wydaje mi się, że to kwestia kilku dni, być może nawet godzin. Najlepszą nagrodą za uszycie takich zabawek są uśmiechy dzieci, które będą się nimi bawić.

Wydarzenie jest częścią większego projektu „Troski na urlopie. Kultura na tropie!”, realizowanego przez Fundację „5Medium”. Przez najbliższe miesiące Fundacja będzie prowadziła zajęcia online dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie a także dla kobiet z Lublina w trakcie czynnej choroby onkologicznej.

Poza warsztatami zaplanowane są wyjścia do instytucji kultury (Teatr Stary w Lublinie, Teatr im. Juliusza Osterwy itp.). Odbędzie się również sesja zdjęcia zakończona wystawą. Autorem zdjęć będzie Paweł Adamiec, znany mieszkańcom Lublina z niezwykłych kreacji.

Projekt „Troski na urlopie. Kultura na tropie!” powstał na bazie doświadczeń prezeski Fundacji „5Medium”, która w 2018 roku zachorowała na raka piersi. Po skończonym leczeniu postanowiła zrealizować cykl działań dla osób dzielących podobne doświadczenie.

Joanna Paraluk, jedna z autorek maskotek:

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra