Rondo Suligowskiego

i

Autor: Miasto Lublin

Mapy Lublina trzeba będzie uaktualnić. Te obiekty mają nowe nazwy

2022-12-28 10:33

Rada miasta podjęła pięć decyzji w sprawie nowych nazw elementów mapy miasta. Nowo ochrzczone zostały dwie ulice, rondo, skwer i park.

Na ostatniej sesji rady miasta rajcy uchwalili, że jedna z ulic na Ponikwodzie będzie nazywała się Figową. Motywacja nie jest tajemnicą - nazwa odnosi się do przyjętego na tym obszarze klucza, którym są nazwy bakalii, owoców i przypraw. Podczas tego samego posiedzenia zapadła też decyzja, że patronem Parku Rury zostanie urbanista Roman Dylewski (1924-2019) - architekt, który miał duży wpływ na to, jak wygląda Lublin.

– Zaopiniował wiele ważnych dla Lublina opracowań przestrzennych, w tym miejscowego planu zagospodarowania rejonu dworca, projektu studium czy koncepcji placu Teatralnego. Profesor Dylewski w sposób niezwykle życzliwy przekazywał swoje uwagi miejskim planistom, ale też przyjmował i akceptował argumenty, które wpływały na rozwiązania w planach. Znał doskonale specyfikę Lublina i potrafił uchwycić to, co w nim najistotniejsze i warte wzmocnienia. Czując na sobie odpowiedzialność za kształtowanie przestrzeni miasta, cieszył się głębokim zaufaniem środowiska nie tylko urbanistów i architektów, ale również samorządowców, dla których zawsze był człowiekiem odniesieniem. Nieocenione są zasługi Profesora Dylewskiego dla Lublina – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Pierwsza tegoroczna zmiana przyszła jednak w kwietniu. Nowo wybudowane rondo przy Targach Lublin w rejonie ul. Lubelskiego Lipca '80, al. Piłdsuskiego i ul. Dworcowej otrzymało imię Anastazego Suligowskiego (1846–1906). Był założycielem Gazowni Lubelskiej, społecznikiem i uczestnikiem Powstania Styczniowego. Nowe imię dostała też ulica na Kośminku w rejonie ul. Franczaka "Lalka". Patronuje jej pułkownik Władysław Rolicki (1917-2018) - obrońca Lublina z 1939 r., żołnierz AK i BCh.

Ostatnią nową patronką miejsca w Lublinie została Izabella Sierakowska (1946-2021) - posłanka przez pięć kadencji związana z miastem. Jej imię nosi skwer pomiędzy ul. Jana Sawy a Juranda.