„Magia starożytnego Egiptu” jest już w Lublinie! Zobacz zdjęcia z wystawy

2022-09-30 18:05

Sarkofag Neferiit, mumia chłopca sprzed ponad 2 tys. lat, fragment Księgi Umarłych, skarabeusze i wiele innych niezwykle ciekawych eksponatów można od dziś (30 września) zobaczyć w Muzeum Narodowym w Lublinie. Wszystko za sprawą wystawy „Magia starożytnego Egiptu”.

Blisko 200 artefaktów pochodzących ze starożytnego Egiptu zagościło na ekspozycji w lubelskim zamku. Część z nich została przeznaczona dla zwiedzających po raz pierwszy w historii. Eksponaty pozwalają zapoznać się zwiedzającym z codziennym życiem dawnych Egipcjan, ich kulturą, historią, religią i obrzędami pogrzebowymi.

Najmniejszym elementem wystawy jest amulet w postaci skarabeusza (ma zaledwie 1 cm na 1 cm), zaś wśród najbardziej imponujących eksponatów można wyróżnić m.in.: sarkofag Neferiit sprzed ponad 3 tys. lat. Jest tam także chociażby mumia małego krokodyla i kota.

- Na naszej wystawie możemy zobaczyć również m.in. bardzo dobrze zachowaną mumię chłopca z IV w. p.n.e., która na co dzień jest własnością Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu – mówi dr Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie. - Z kolei najstarszy zabytek ma ponad 5 tys. lat i są to naczynia gliniane.

Ekspozycja została zorganizowana w formie swoistego labiryntu.

- Czerwone skarabeusze, które poniekąd pilotują zwiedzających, mają odzwierciedlać krwioobieg, a serce, czyli centrum naszej wystawy imituje komorę grobową, w której składano mumie w sarkofagach – wyjaśnia Maciej Drewniak, kurator wystawy.

Ekspozycję może zwiedzić każdy, bo dzięki środkom pochodzącym z PFRON-u została dostosowana do osób z różnymi dysfunkcjami. M.in. dlatego też znajduje się na niej znikoma liczba podpisów.

- Cała wystawa jest także przełożona do audioguide’a, którego będzie można pobrać zarówno fizycznie, jak i poprzez kod QR oraz stronę internetową muzeum, do czego serdecznie zachęcamy – podkreśla Mieczkowska.

Eksponaty dostępne w ramach „Magii starożytnego Egiptu” pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę można oglądać do 5 marca 2023 r. Bilety do kupienia w kasie muzeum lub poprzez jego stronę internetową.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE