„Magia starożytnego Egiptu” jest już w Lublinie! Zobacz zdjęcia z wystawy

2022-09-30 18:05

Sarkofag Neferiit, mumia chłopca sprzed ponad 2 tys. lat, fragment Księgi Umarłych, skarabeusze i wiele innych niezwykle ciekawych eksponatów można od dziś (30 września) zobaczyć w Muzeum Narodowym w Lublinie. Wszystko za sprawą wystawy „Magia starożytnego Egiptu”.

Blisko 200 artefaktów pochodzących ze starożytnego Egiptu zagościło na ekspozycji w lubelskim zamku. Część z nich została przeznaczona dla zwiedzających po raz pierwszy w historii. Eksponaty pozwalają zapoznać się zwiedzającym z codziennym życiem dawnych Egipcjan, ich kulturą, historią, religią i obrzędami pogrzebowymi.

Najmniejszym elementem wystawy jest amulet w postaci skarabeusza (ma zaledwie 1 cm na 1 cm), zaś wśród najbardziej imponujących eksponatów można wyróżnić m.in.: sarkofag Neferiit sprzed ponad 3 tys. lat. Jest tam także chociażby mumia małego krokodyla i kota.

- Na naszej wystawie możemy zobaczyć również m.in. bardzo dobrze zachowaną mumię chłopca z IV w. p.n.e., która na co dzień jest własnością Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu – mówi dr Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie. - Z kolei najstarszy zabytek ma ponad 5 tys. lat i są to naczynia gliniane.

Ekspozycja została zorganizowana w formie swoistego labiryntu.

- Czerwone skarabeusze, które poniekąd pilotują zwiedzających, mają odzwierciedlać krwioobieg, a serce, czyli centrum naszej wystawy imituje komorę grobową, w której składano mumie w sarkofagach – wyjaśnia Maciej Drewniak, kurator wystawy.

Ekspozycję może zwiedzić każdy, bo dzięki środkom pochodzącym z PFRON-u została dostosowana do osób z różnymi dysfunkcjami. M.in. dlatego też znajduje się na niej znikoma liczba podpisów.

- Cała wystawa jest także przełożona do audioguide’a, którego będzie można pobrać zarówno fizycznie, jak i poprzez kod QR oraz stronę internetową muzeum, do czego serdecznie zachęcamy – podkreśla Mieczkowska.

Eksponaty dostępne w ramach „Magii starożytnego Egiptu” pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę można oglądać do 5 marca 2023 r. Bilety do kupienia w kasie muzeum lub poprzez jego stronę internetową.