armagedon, zagłada, jądrowa wojna

i

Autor: pixabay.com

Nauka

Ludzkość może wyginąć w tym stuleciu?! „Musimy jasno zakomunikować, jakie są zagrożenia"

2024-04-24 14:52

Klimat na Ziemi się zmienia. Rośnie temperatura, topią się lodowce, występują gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Coraz częściej pojawiają się głosy, że ludzkość może ulec zagładzie do 2100 roku. Według specjalistów świat musi przygotować się nawet na najgorsze scenariusze.

Międzynarodowy zespół Narodowej Akademii Nauk w USA (NAS) ostrzega na łamach pisma „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” o skutkach, jakie mogą przynieść zmiany klimatyczne. Być może musimy być gotowi na najgorsze scenariusze.

- Istnieje wiele dowodów na to, że zmiany klimatyczne mogą osiągnąć katastrofalny rozmiar – ostrzegają eksperci.

Jak się okazuje, wysiłki, aby zmniejszyć ilość gazów cieplarnianych, są niewystarczające.

- Świat jest na dobrej drodze do tego, by do 2100 roku doświadczyć wzrostu temperatury od 2,1 do 3,9 stopni – oceniają naukowcy.

Jeszcze nie do końca wiadomo, co wydarzy się, gdy rzeczywiście na Ziemi będzie aż tak ciepło. Ten temat nie jest aż tak dobrze znany i dopiero odbywają się badania związane z tym tematem. Jednak jak podkreślają eksperci, bez „rozważenia najgorszych scenariuszy jest w najlepszym przypadku naiwnym zarządzaniem ryzykiem, a w najgorszym śmiertelnie głupim” działaniem.

"Zegar zagłady" zatrzymał się. Koniec świata jest blisko!

Specjaliści chcą, by opcje, które przewidują czarny scenariusz, były brane pod uwagę w nowych ocenach ryzyka. Wśród wariantów, do których mogą przyczynić się zmiany klimatyczne, są m.in. konflikty międzynarodowe oraz migracje. Może z czasem coś, co wydaje nam się powszechnym dobrem, takim jak np. woda pitna, stanie się luksusem.

Niektórzy jednak uważają, że scenariusz dotyczący wyginięcia ludzkości jest „stosunkowo odległy”. Takiego zdania jest przykładowo Niklas Höhne z holenderskiego Uniwersytetu w Wageningen. Uważa on, że zanim dojedzie do „zagłady” ,najpierw będą migracje ludności do miejsc, których klimat jest bardziej sprzyjający. Trzeba przyznać, że temat nie jest aż tak odległy, ponieważ już teraz na świecie są obszary, które cierpią z powodu ekstremalnych upałów. Na razie można mówić o Saharze i wybrzeżu Zatoki Perskiej, ale takich miejsc ma być coraz więcej.

„Musimy jasno zakomunikować, jakie są zagrożenia"

W opinii Höhne edukacja ludzi ws. najgorszych scenariuszy jest istotna. Jak dodaje, „musimy jasno zakomunikować, jakie są zagrożenia.

Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) w opublikowanej drugiej część raportu Zmiany Klimatu 2022: Wpływ, adaptacje i wrażliwość na zmiany” (ang. Climate Change 2022: Impacts, Adaptation and Vulnerability) wskazał, że zmiany klimatyczne, spowodowane emisją gazów cieplarnianych przez działalność ludzką, zagrażają nie tylko przyrodzie, ale i ludziom, narażając społeczeństwa ludzkie i przyrodę na niedopuszczalne i nieodwracalne ryzyko, w tym śmierć, poważne problemy w wytwarzaniu żywności, niszcząc przyrodę i ograniczając wzrost gospodarczy.

Zobacz także: Tak wygląda pies bojowy w umundurowaniu! Oto Benji, postrach przestępców