Tramwaj Zwany Pożądaniem w Lublinie

i

Autor: Mateusz Kasiak Michał Żabicki, wiceprezydent ds. marketingu IFMSA w Lublinie

ZDROWIE

Lublinalia 2023. Będą rozdawać prezerwatywy i testować na HIV

2023-05-18 21:30

Będą testować w kierunku HIV i rozdawać prezerwatywy. Podpowiedzą też, co zrobić, żeby uniknąć ryzykownych zachowań seksualnych. Podczas tegorocznych Lublinaliów studenci medycyny proponują prozdrowotną akcję.

To kolejna już odsłona ogólnopolskiej kampanii „Tramwaj Zwany Pożądaniem”. W Lublinie organizuje ją lubelski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Wszystko dziać się będzie 20 maja w czasie Lublinaliów. Organizatorzy przygotowali profilaktycznego, czerwonego kampera. W środku odbędą się lekcje na tema HIV i AIDS.

To jeden z naszych stałych programów dotyczących zdrowia reprodukcyjnego i AIDS – mówi nam Michał Żabicki, wiceprezydent IFMSA Lublin.

Będziemy zachęcać do profilaktyki, edukować i nadal uświadamiać, np. w kwestii różnić między HIV a AIDS – dodaje.

Na ochotników czekać będą jednorazowe, darmowe i anonimowe testy w kierunku obecności HIV. – Należy pamiętać, że nie jest to od razu potwierdzenie czy jesteśmy nosicielami lub czy jesteśmy chorzy, natomiast powinniśmy traktować to jako pierwszy dzwonek. Potem należy wykonać szczegółowe badania, np. w sanepidzie – mówi Żabicki. – Będziemy więc przypominać, gdzie i jak należy to zrobić – dodaje.

Oprócz testów i edukacyjnych pogadanek, uczestnicy będą mogli liczyć na darmowe prezerwatywy. – Bo warto pamiętać, że są bardzo ważne przy pierwszych kontaktach seksualnych u młodych ludzi – słyszymy.

Jak przekonują organizatorzy, akcja to także odpowiedź na brak wiedzy na temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. – Nie tylko chodzi o różnice między wirusem a chorobą, ale i stereotypy społeczne – słyszymy. Tych nadal w Polsce nie brakuje: Wciąż uważa się, że można zarazić się przez pocałunek, przytulenie czy uścisk dłoni.

Właściwa edukacja jest zatem pilnie potrzeba.

Ale i profilaktyka, diagnostyka oraz leczenie – przypomina Żabicki.

Te stoją już na wysokim poziomie. – AIDS traktuje się już jako chorobę przewlekłą. Kiedyś diagnoza oznaczała wyrok. Teraz mamy świetną terapię. Wkrótce będzie proponowana szczepionka. Ważna są jednak wczesne rozpoznanie i antykoncepcja – tłumaczy wiceszef lubelskiego IFMSA-Poland.

Akcja jest ogólnodostępna. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć w niej udział. Szczegóły na stronie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny w Lublinie.