Lublin w walce ze śniegiem. Ostatnia doba kosztowała miasto ponad pół miliona

i

Autor: Miasto Lublin

zima 2023

Lublin w walce ze śniegiem. Ostatnia doba kosztowała miasto ponad pół miliona

2023-11-29 10:29

Od wtorku (28.11) od godzin porannych trwała akcja zimowego utrzymania miasta. Prace były również prowadzone w godzinach nocnych. Podjęte działania pozwoliły zapewnić przejezdność głównego układu komunikacyjnego i uzyskać na większości jezdni czarną nawierzchnię. Ruch w porannym szczycie oraz kursowanie komunikacji miejskiej odbywało się bez większych utrudnień.

Miejskie działania koncentrują się teraz na kontynuowaniu odśnieżania chodników oraz realizacji zgłoszeń interwencyjnych od mieszkanek i mieszkańców na ulicach nieobjętych stałym zimowym utrzymaniem. Służby miejskie kontrolują sytuację w miejscach newralgicznych takich jak mosty, wiadukty oraz odcinki o dużych wzniesieniach.

W ciągu minionej doby drogowcy zużyli 453 tony soli i 37 ton piasku. Wstępne koszty realizacji akcji zimowego utrzymania miasta w rozliczeniu dobowym (od 28 listopada od godz. 5.00 do 29 listopada do godz. 5.00) wyniosły ponad 588 tys. zł, zaś od początku sezonu to już blisko 935 tys. zł.

Zima na Podkarpacie przyszła już w listopadzie

Atak zimy w Lublinie

Prace związane z zimowym utrzymaniem miasta, poza pługowaniem i posypywaniem solą głównych ulic objętych I i II kategorią zimowego utrzymania, dotyczą przede wszystkim odśnieżania i posypywania piaskiem chodników, schodów oraz obiektów inżynierskich w stałym utrzymaniu.

Akcja obejmuje również pługowanie i posypywanie wydzielonych pasów ruchu, zatok autobusowych dla pojazdów komunikacji miejskiej, zatok przystankowych oraz skrzyżowań z ulicami o niższych kategoriach. Ponadto pługowanie i uszorstnianie dotyczy ulic objętych III kategorią zimowego utrzymania oraz ulic niezaliczonych do żadnej z kategorii. W pierwszej kolejności odśnieżane są główne ulice miasta, następnie pozostałe, według przypisanej kategorii. Tereny niebędące w stałym utrzymaniu są monitorowane i odśnieżane w zależności od potrzeb, czyli w tzw. trybie interwencyjnym, na zgłoszenie. Odśnieżanie interwencyjne jest realizowane po wcześniejszym udrożnieniu ulic i terenów objętych stałym utrzymaniem.

Gdzie zgłaszać problem ze śniegiem w Lublinie?

Przypominamy, że w sprawach zimowego utrzymania miasta, zgłoszenia przyjmowane są pod następującymi numerami telefonów:

  • w zakresie dróg – tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobota, niedziela i dni świąteczne);
  • w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym – tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30 (od poniedziałku do piątku);
  • w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).
  • Interwencje dotyczące odśnieżania miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania należy zgłaszać bezpośrednio do Biura Strefy Płatnego Parkowania:
  • strefa D / tel. (81) 781 62 82, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku);
  • strefy A,B i C / tel. (81) 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku)
  • lub do Wydziału Parkowania Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie, tel. (81) 466 57 32 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30, adres e-mail: [email protected]

Zobacz także: Czy zima kiedyś była inna? Zobaczcie stare zdjęcia Lublina pod śnieżną kołderką