Lublin: Komary wpadają w panikę. Sprawdź, dlaczego!

2021-08-12 9:25
Montaż budek dla jerzyków wiosną 2021 roku w Lublinie
Autor: Urząd Miasta Lublin Montaż budek dla jerzyków wiosną 2021 roku w Lublinie

Władze Lublina kontynuują walkę z komarami. Chodzi nie tylko o akcję odkomarzania terenów zielonych, ale także o udostępnianie kolejnych domków i budek dla zwierząt, które na komary polują.

Potrafią (dosłownie) spędzić sen z powiek, ich ukąszenia mogą powodować nie tylko swędzenie, ale i problemy zdrowotne. A w końcu – ich bzyczenie nad głowami po prostu denerwuje. Komary w Lublinie mają jednak coraz trudniejsze życie. To dzięki kolejnym budkom i domkom dla ich latających wrogów – jerzyków i nietoperzy.

Montaż budek dla jerzyków wiosną 2021 roku w Lublinie
Autor: Urząd Miasta Lublin Montaż budek dla jerzyków wiosną 2021 roku w Lublinie

Jerzyki to istni zabójcy komarów. Jeden osobnik w trakcie jednego dnia może upolować nawet… 20 tysięcy komarów! Nic dziwnego, te niepozorne ptaki są w stanie osiągnąć prędkość w locie nawet 170 km / h. Komary nie mają zatem żadnych szans. Z kolei nietoperze w ciągu jednej zaledwie godziny są w stanie upolować nawet tysiąc komarów!

Nic więc dziwnego, że oprócz akcji odkomarzania, lubelski Ratusz decyduje się także na zwiększenie liczby domków i budek zarówno dla jerzyków, jak i dla nietoperzy. Kupiono je w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego.

Rozpoczynamy wydawanie budek i schronów podmiotom oraz mieszkańcom Lublina, którzy zgłosili już chęć zawieszenia ich na swoim terenie. Budki dla jerzyków powinny być montowane na budynkach, a schrony dla nietoperzy zarówno na budynkach, jak i na drzewach. Rekomendujemy zawieszenie domków dla jerzyków wiosną przyszłego roku, tuż przed ich przylotem z zimowania, natomiast schrony dla nietoperzy można wieszać o każdej porze roku – mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Montaż budek dla jerzyków wiosną 2021 roku w Lublinie
Autor: Urząd Miasta Lublin Montaż budek dla jerzyków wiosną 2021 roku w Lublinie

Pierwszy etap tegorocznej akcji odkomarzania miejskich terenów zielonych odbył się w połowie czerwca i został wykonany na skwerach, w parkach, zieleńcach i ścieżkach rowerowych o łącznej powierzchni 280 ha. Zabieg zrealizowano w ramach projektu z VII Budżetu Obywatelskiego „Goń komara, czyli wygnajmy krwiopijców z naszego miasta!”.

Cała prawda o jerzykach
Autor: Kwejk.pl Cała prawda o jerzykach

Nabór wniosków od osób zainteresowanych otrzymaniem budki lub schronu został zamknięty. Obecnie w ręce mieszkańców trafi druga partia budek dla jerzyków w ilości 150 sztuk. To działanie jest efektem projektu „Stop Komarom! Witajcie jerzyki! Zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków na terenie miasta Lublin”. Poza tym, wśród mieszkańców rozdysponowanych będzie 200 schronów dla nietoperzy. Każdy odbierający budkę lub schron otrzyma instrukcję montażu.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE