W czerwcu rozpocznie się kolejna edycja programu Poznaj Lublin z Przewodnikiem.

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/frolicsomepl

konkurs

Lublin chce zostać Europejską Stolicą Kultury. Szykuje się na 2029 r.

2023-05-25 18:45

Oklaskami zakończyło się głosowanie rady miasta w sprawie ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Na „mile widzianą jednogłośność” zwracał uwagę Rafał Koziński, dyrektor Centrum Kultury w Lublinie. Podczas uzasadnienia wniosku wskazał, że Unia Europejska sugeruje się tym, czy chęć przystąpienia do konkursu była wyrażana ponad podziałami.

Jak argumentował, „grzechem zaniechania” byłoby niestanięcie do walki o tytuł. Według niego nawet jeśli Lublin nie zgarnie miana Europejskiej Stolicy Kultury, znacznie skorzysta na wzięciu udziału w konkursie. Tak było również poprzednim razem, w 2011 r., w którym – jak zauważył Koziński – nie udało się wygrać konkursu, ale udało się wygrać Noc Kultury i zainspirowane nią festiwale, a także energię, z której się one wzięły.

Dyrektor CK zapewnił, że nowe zasady są prostsze niż poprzednie – ponad dekadę temu osoby zaangażowane przygotowały aplikację konkursową na 220 stron, a teraz wymaganych jest 60. W pracy tylko jedna część ma dotyczyć działań kulturalnych, a pozostałe kwestii takich jak wyporność miasta, infrastruktura drogowa i przygotowanie Lublina na odwiedzających z różnych części kontynentu.

Aplikacja konkursowa musi być gotowa do 15 września. Lublin o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będzie walczył m.in. z Rzeszowem i Katowicami.

Zobacz zdjęcia: Komin elektrociepłowni na lubelskim Wrotkowie widziany z Gór Świętokrzyskich 

Piękny Dzień Mamy w Szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE