Lublin: Będą uczyć samobadania. 26 szkół poprowadzi prozdrowotne lekcje

i

Autor: zdj. Akademia Czerniaka/lublin.eu

Lublin: Będą uczyć samobadania. 26 szkół poprowadzi prozdrowotne lekcje

2021-11-02 16:12

Jest niebezpieczny dla coraz młodszych. Będą prowadzili lekcje o tematyce zdrowotnej. Miasto Lublin po raz kolejny przystąpiło do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka.

Jego celem jest pokazanie uczniom czym jest choroba i jakie są sposoby jej diagnostyki. - Ale przede wszystkim zachęcenie jak największej liczby młodych ludzi do kontroli swojego zdrowia - mówi nam Izolda Boguta z lubelskiego ratusza. 

Program edukacyjno-zdrowotny skierowany jest głównie do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz do młodzieży klas 7 i 8 szkół podstawowych. - Jednak liczymy na to, że przez ulotki informacyjne przekaz trafia również do ich rodziców i bliskich - dodaje.

W tegorocznej edycji bierze udział 26 lubelskich placówek. - Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie zapoznają się przede wszystkim z materiałami opracowanymi i dostarczonymi przez organizatorów. Moduł programu zakłada przeprowadzenie lekcji dla uczniów w oparciu o scenariusze opracowane przez Akademię Czerniaka – sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej - wyjaśnia Boguta.

Zajęcia prowadzić będą nauczyciele biologii, wychowawcy w czasie lekcji wychowawczych, ale i pielęgniarki szkolne. Wykaz szkół, które dołączyły do programu dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Lublina.

Materiały przygotowane są też w wersji elektronicznej. Uczniowie dzięki zajęciom uczą się m.in. w jaki sposób przeprowadzić samobadanie skóry.

Do programu cały czas można dołączyć. Szczegóły na stronie ministerstwa edukacji.

Czerniak złośliwy jest jednym z najczęstszych, opornych na terapię i szybko rozwijających się nowotworów skóry. Wcześnie wykryty może być skutecznie leczony.

Tylko w 2020 roku w Polsce wykryto prawie 4 i pół tysiąca nowych zachorowań na złośliwą jego postać. To wzrost o 712 proc. w porównaniu do roku 1980.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE