Lublin: Będą dodatkowe pieniądze na opiekę domową

2022-01-20 14:33
Pomoc
Autor: pixabay.com

Będą dodatkowe pieniądze od miasta i szansa na lepszą opiekę dla seniorów i niepełnosprawnych w Lublinie. Na wsparcie dla rodzin trafi dodatkowe 10 milionów złotych.

Nowa oferta wsparcia będzie obejmowała m.in. usługi domowej opieki wspierającej i usługi wspomagające. 

– W trosce o najstarszych mieszkańców Lublina, systematycznie wprowadzamy nowe formy wsparcia i rodzaje świadczeń. Przykładem tego jest działający już od kilku lat lubelski program teleopieki, czy uruchomione w ubiegłym roku miejskie ośrodki rehabilitacyjno-terapeutyczne, łączące pobyt dzienny i pobyt całodobowy, a równocześnie stwarzające warunki do nowoczesnej rehabilitacji. Rozwijanie zakresu wsparcia, poprzez wprowadzanie do oferty pomocowej innowacyjnych działań, jest dla nas wyzwaniem, któremu już od dłuższego czasu staramy się sprostać, poszukując nowych źródeł finansowania. Pod koniec ubiegłego roku pozyskaliśmy ponad 5 mln zł ze środków unijnych na nowy projekt miejski „Kompleksowej opieki domowej” - mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Nowa oferta wsparcia będzie obejmowała:

  • usługi domowej opieki wspierającej, czyli pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego i zaspokajaniu podstawowych potrzeb,
  • wsparcie opiekunów osób niesamodzielnych poprzez usługi domowej opieki wytchnieniowej w formule dziennej i nocnej, 
  • usługi wspomagające – obejmujące usługi fryzjerskie, kosmetyczne, pomoc w drobnych naprawach, a także transport.

- Samodzielne funkcjonowanie w dotychczasowym otoczeniu, bez konieczności korzystania z oferty placówek całodobowych, ułatwić mają nowe, bezpłatne usługi społeczne. Na ich realizację Miasto uzyskało blisko 6 mln zł dofinansowania ze środków europejskich. Rozpoczęcie realizacji nowej oferty „Kompleksowej opieki domowej” planowane jest na przełomie stycznia i lutego - dodaje Izolda Boguta z lubelskiego ratusza.

Obecnie prowadzona jest rekrutacja uczestników projektu. Szczegółowe informacje o warunkach i możliwości skorzystania z oferowanych usług dostępne są w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE