mat. ilustracyjny

i

Autor: Surprising_Shots, pixabay.com

Lubelskie: Żar spłynie z nieba. Synoptycy ostrzegają przed upałem

2022-06-26 8:00

Nawet 34 stopni Celsjusza sięgną temperatury w niedziele oraz w pierwszym tygodniu wakacji na Lubelszczyźnie. Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW wydało ostrzeżenie dotyczące upału. W drugiej połowie tygodnia mogą się też pojawić burze.

Gorąco niemal w całym województwie będzie już w niedziele. Wysokie temperatury mają się utrzymywać już od wczesnych godzin porannych. W okolicy południa wartości na słupkach rtęci termometrów poszybują nawet do 30-34 stopni.

Drugi stopień ostrzeżenia przed upałem dotyczy powiatów: bialskiego, biłgorajskiego, janowskiego, krasnostawskiego, kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, a także łęczyńskiego, łukowskiego, opolskiego, parczewskiego, puławskiego, radzyńskiego, ryckiego, świdnickiego i zamojskiego oraz miast: Biała Podlaska, Lublin i Zamość.

W nocy temperatura nie spadnie poniżej 18 kreski. Podobnie ma być w regionie również w poniedziałek, wtorek i środę. W czwartek natomiast - według aktualnych prognoz - fala gorąca rozleje się na cały obszar województwa lubelskiego. Tego dnia w regionie mogą też pojawić się burze z intensywnymi opadami i porywistym wiatrem o prędkości do 85 km/h.

Specjaliści przypominają: upał jest najbardziej niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i osób chorych. Na udar słoneczny znacząco narażeni są również seniorzy. Lepiej pozostać w pomieszczeniach w godzinach południowych i unikać przebywania w pełnym słońcu. Zaleca się także picie dużej ilości wody oraz unikanie prac fizycznych.

Jak wiele niewidzialnej pracy wykonujesz w waszym domu?

Pytanie 1 z 13
Jeśli Ty nie zauważysz, że podłoga jest brudna, a w koszu na pranie jest pełno ubrań, nikt inny nie zauważy.