Lubelskie: Żar spłynie z nieba. Synoptycy ostrzegają przed upałem

2022-06-26 8:00
mat. ilustracyjny
Autor: Surprising_Shots, pixabay.com

Nawet 34 stopni Celsjusza sięgną temperatury w niedziele oraz w pierwszym tygodniu wakacji na Lubelszczyźnie. Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW wydało ostrzeżenie dotyczące upału. W drugiej połowie tygodnia mogą się też pojawić burze.

Gorąco niemal w całym województwie będzie już w niedziele. Wysokie temperatury mają się utrzymywać już od wczesnych godzin porannych. W okolicy południa wartości na słupkach rtęci termometrów poszybują nawet do 30-34 stopni.

Drugi stopień ostrzeżenia przed upałem dotyczy powiatów: bialskiego, biłgorajskiego, janowskiego, krasnostawskiego, kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, a także łęczyńskiego, łukowskiego, opolskiego, parczewskiego, puławskiego, radzyńskiego, ryckiego, świdnickiego i zamojskiego oraz miast: Biała Podlaska, Lublin i Zamość.

W nocy temperatura nie spadnie poniżej 18 kreski. Podobnie ma być w regionie również w poniedziałek, wtorek i środę. W czwartek natomiast - według aktualnych prognoz - fala gorąca rozleje się na cały obszar województwa lubelskiego. Tego dnia w regionie mogą też pojawić się burze z intensywnymi opadami i porywistym wiatrem o prędkości do 85 km/h.

Specjaliści przypominają: upał jest najbardziej niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i osób chorych. Na udar słoneczny znacząco narażeni są również seniorzy. Lepiej pozostać w pomieszczeniach w godzinach południowych i unikać przebywania w pełnym słońcu. Zaleca się także picie dużej ilości wody oraz unikanie prac fizycznych.

Jak wiele niewidzialnej pracy wykonujesz w waszym domu?

Pytanie 1 z 13
Jeśli Ty nie zauważysz, że podłoga jest brudna, a w koszu na pranie jest pełno ubrań, nikt inny nie zauważy.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE