Lubelskie uczelnie przygotowują się do sesji online

2020-05-07 20:47
Lubelskie uczelnie przygotowują się do sesji online
Autor: pixabay

Aktualnie do 24 maja uczelnie dalej pozostają zamknięte, a wszystkie zajęcia odbywają się online. A co będzie z sesją, jeżeli lubelskie uczelnie nie wrócą do normalnego trybu nauczania po 24 maja? Czy są gotowe na sesję online?

UMCS właśnie kończy prace nad przygotowaniem formalnych procedur niezbędnych przy przeprowadzaniu egzaminów online.

- Po ponad miesiącu funkcjonowania w tej nowej rzeczywistości widzimy pewną ewaluację procesu kształcenia jeżeli chodzi o zdalne nauczanie - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. - Letnia sesja zaliczeniowo-egzaminacyjna na UMCS rozpocznie się na przełomie czerwca i lipca, niemniej jednak może to się zmienić w najbliższym czasie. Planujemy zalecać, aby zaliczenia końcowe, egzaminy oraz egzaminy dyplomowe były przeprowadzane z wykorzystaniem narzędzi systemu informatycznego.

Katolicki Uniwersytet Lubelski ustalił nowe terminy sesji letniej. Została ona też podzielona na dwie części. Pierwsza rozpocznie się 17 czerwca i potrwa do 1 lipca, druga natomiast rozpocznie się 7 września i będzie trwała do 16 września.

- Ten podział wynika z faktu, że aby niektóre egzaminy mogły być zdane, studenci muszą zaliczyć przedmioty praktyczne. W każdej takiej sytuacji dziekan będzie decydował czy dany egzamin będzie się odbywał w pierwszej czy drugiej części sesji letniej - mówi Lidia Jaskuła, rzecznik KUL. - Jeżeli chodzi o formę sesji to dzisiaj mogę powiedzieć, że będzie to sesja zdalna, online. Na taką sesję jesteśmy przygotowani. Natomiast gdyby zdarzyło się tak, że studenci będą mogli wrócić na uczelnię, to jest prawdopodobne, że formuła sesji również zostanie zmieniona.

Uczelnie nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji o tym jak będzie wyglądać sesja.

- Wszystko zależy od tego jaka będzie sytuacja - mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej. - Zobaczymy jakie będą wytyczne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jeżeli uczelnie dalej będą kształciły na odległość, wtedy rzeczywiście jesteśmy przygotowani do tego, aby sesję przeprowadzić w formie zdalnej. Platformy poprzez które prowadzimy kształcenie naszych studentów są przystosowane do tego, aby takie egzaminy przeprowadzać.

- Nie ma jeszcze decyzji w sprawie sesji egzaminacyjnej - mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Być może będzie to pozostawione do decyzji wykładowców. Raczej będziemy się starali, aby iść w kierunku testowego sprawdzenia wiedzy online. Sesja na pewno się odbędzie.

Decyzję o tym jak będzie wyglądała sesja uzależnia od decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego także Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

- Jeśli studenci wrócą na uczelnię od 25 maja, to sesja egzaminacyjna będzie przeprowadzona w sposób tradycyjny - mówi Iwona Pachcińska, rzecznik Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. - Natomiast jeśli ten powrót nie nastąpi to jesteśmy przygotowani do tego żeby sesja była zdawana za pośrednictwem platformy e-learningowej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE