kłopoty z tanim węglem?

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Lubelskie. Kłopoty z tanim węglem? Wojewoda uspokaja

2023-01-11 13:38

Rusza drugi etap sprzedaży taniego węgla. Tymczasem w województwie lubelskim zawirowania. Chodzi o zaległości w dystrybucji. PGE Paliwa i Polska Grupa Górnicza (PGG) nie wywiązały się w stu procentach ze swych zadań.

Potrzebna pomoc i nowy rozkład sił. Dwóm węglowym potentatom pomoże teraz Lubelski Węgiel Bogdanka.  – Te dwie spółki realizują zaległości za rok 2022, natomiast Bogdanka wchodzi z ofertą umowy na drugą transzę, czyli na 2023 rok – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Lubelska kopalnia obsługiwała 112 gmin. – I zrealizowała swoje zadanie w 100 proc. – podkreśla wojewoda. – Z wielu różnych przyczyn, m.in. logistycznych, PGG i PGE nie zrealizowały swoich zobowiązań, dlatego do części samorządów oddelegowana została właśnie Bogdanka – tłumaczy.

Wojewoda podkreśla, że pewne niepokoje społeczne były, wszystko jest jednak pod kontrolą. Z przedstawicielami samorządów i władzami kopalni odbyły się już rozmowy.

W praktyce PGE i Polska Grupa Górnicza dostarczą węgiel mniejszej liczbie mieszkańców w 2023. Bogdanka obsłuży m.in. gminy powiatu łukowskiego, radzyńskiego czy bialskiego, oprócz Białej Podlaskiej i gminy Biała Podlaska, które zostaną w PGE. Wsparcie dostaną także powiat tomaszowski i Gmina Mircze, dotychczas obsługiwane przez PGG. 

A po drugie, np. w przypadku PGG dodano jeszcze jeden skład, z którego gminy będą mogły odbierać węgiel. A dotyczy to niektórych gmin powiatu puławskiego. Węgiel będzie dostarczany do Zwolenia pociągami z kopalni śląskich – słyszymy.

Do końca grudnia 2022 do lubelskich gmin wpłynęło ponad 370 tys. wniosków o wypłatę dodatków węglowych. Samorządom przekazano ponad 916 mln złotych, z czego na wypłatę dodatków prawie 899 mln. Przyznano ponad 291 tys. dotacji. Wypłacono jednak ich ponad 290 tys. na kwotę ponad 870 mln Ponad półtora dodatków nadal oczekuje na wypłatę.

Jak starać się o tani węgiel w 2023 roku?

Gminy uczestniczące w pierwszej turze, po 1 stycznia 2023 nie muszą ponownie zgłaszać chęci dystrybucji. Nie ma też konieczności ponownego wyłaniania Pośredniczącego Podmiotu Węglowego, co oznacza że sprzedaż może być kontynuowana przez dotychczasowy podmiot. Gminy, które nie złożyły zamówień na drugą turę proszone są o kontakt z obsługującymi je spółkami, aby zgłosić zapotrzebowanie.   Gmina, która do końca zeszłego roku nie przystąpiła do systemu, a chciałaby to zrobić teraz, powinna ogłosić to na swoim BIP w terminie do dnia 7 stycznia.

Tani węgiel mogą kupować osoby, które są uprawnione do dodatku węglowego. Wcześniej musiały złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli jednak sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, mogą kupić surowiec po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że dodatek otrzymały. 

Według nowego rozporządzenia, każde gospodarstwo domowe może kupić 3 tony węgla w sezonie grzewczym, rozkładając ten zakup na raty. Zakupy można było podzielić np. na dwie transze: jedną w 2022 roku, drugą w 2023 roku. Część, która nie była wykorzystana, nie przepada.

Według przepisów, sezon grzewczy trwa do 30 kwietnia.