Lubelskie: Będą nowe połączenia kolejowe i remont istniejących

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/TheDigitalArtist

Lubelskie: Będą nowe połączenia kolejowe i remont istniejących

2022-04-22 16:12

315 km linii kolejowych w województwie lubelskim zostanie wyremontowanych oraz wybudowanych w ciągu najbliższych 6 lat. Tak zapowiada się program Kolej Plus dla województwa lubelskiego.

W jego ramach zostanie wybudowana linia kolejowa Szastarka-Janów Lubelski-Biłgoraj oraz Lublin - Łęczna/LW Bogdanka i zmodernizowana linia kolejowa na odcinku Rejowiec-Zawada-Zamość Szopinek, a także Chełm-Włodawa. Zostanie również zelektryfikowane połączenie Łuków-Lublin.

- Według szacunków Polskich Linii Kolejowych inwestycje te mają opiewać na 3,5 miliarda złotych - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. - Lublin-Łęczna zakres prac Lublin Lotnisko do Łęcznej i do Lubelskiego Węgla Bogdanka. Kolejne budowy to Szastarka-Janów Lubelski-Biłgoraj. 18 km budowa linii kolejowej z Janowa, poprzez Szastarkę, Kraśnik do Lublina. Mamy także 12 km połączenia Kraśnika Fabrycznego z Kraśnikiem, a także prace studyjne nad częścią Biłgoraj-Janów Lubelski, w zakresie dokumentacji projektowej 35 km.

- Kolejną inwestycją jest modernizacja linii kolejowej na odcinku Chełm-Włodawa - dodaje marszałek. - Czyli mamy modernizację 31 km i nowy odcinek do stacji Włodawa Miasto. Następna inwestycja to jest ta linia elektryfikowana z Lublina do Łukowa. No i Rejowiec-Zawada-Zamość Szopinek, czyli elektryfikacja 63 km, budowa nowego objazdu Rejowiec Zachodni-Rejowiec Południowy oraz objazd Zawady: Płoskie-Siedliska.

Cały projekt Kolej Plus w województwie lubelskim ma kosztować 3,5 miliarda złotych. Nowe linie i remonty istniejących mają się zakończyć do 2028 roku.​

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE