15 osób oskarżonych za nielegalny handel suszem tytoniowym. Skupowali go od rolników

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Lubelskie. 15 osób oskarżonych za nielegalny handel suszem tytoniowym. Skupowali go od rolników

2023-02-08 10:55

Na 5,5 mln zł strat z tytułu należnego podatku akcyzowego mieli narazić Skarb Państwa obywatele Polski i Węgier, którzy nielegalnie handlowali suszem tytoniowym, skupowanym od rolników z woj. lubelskiego. Do zamojskiego Sądu Okręgowego wpłynął właśnie akt oskarżenia wobec 15 osób.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Artur Szykuła poinformował w środę o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przeciwko 15 osobom, w tym obywatelom Polski i Węgier, oskarżonym o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem suszem tytoniowym, i popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Z ustaleń śledczych zajmujących się tą sprawą wynika, że grupa ta działała od września 2019 r. do grudnia 2020 r. na terenie powiatu biłgorajskiego.

„Członkowie grupy dokonywali zakupu suszu tytoniowego od okolicznych rolników, który był pakowany do samochodów dostawczych i wywożony w głąb Polski oraz poza granicę kraju do Węgier” – przekazał rzecznik prokuratury.

W tym czasie dokonali obrotu 8,8 tys. kg suszu tytoniowego, czym narazili Skarb Państwa na 5,5 mln zł strat z tytułu należnego podatku akcyzowego.

Jak dodał Szykuła, dwóch podejrzanych było tymczasowo aresztowanych w czasie postępowania przygotowawczego.

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno–Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie i nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu.

Za zarzucane oskarżonym czyny grozi do 10 lat więzienia.