Lubelska firma na „liście wstydu”. Jako jedyna spółka w Polsce

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Lubelska firma na „liście wstydu”. Jako jedyna spółka w Polsce

2023-01-31 13:58

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę eksperci z Yale School of Management śledzą zachowania i decyzje ponad 1200 firm z całego świata. W ten sposób powstała tzw. „lista wstydu”, na której zostały wpisane wszyscy przedsiębiorcy, którzy nie zdecydowali się na zaprzestanie prowadzenia interesów z Rosją. Wśród nich znalazła się firma z Lublina.

Mowa tu o firmie Makrochem S.A. z Lublina.

- Tak, wciąż działamy na terenie Rosji – mamy tam spółkę-córkę, w której zatrudnionych jest kilku wspaniałych przyjaciół, których w obecnej, trudnej również dla nich sytuacji, na pewno nie pozostawimy samym sobie – informował Business Insider przedstawiciel firmy Jakub Szwajka.

- Makrochem to jedna z największych firm w Lublinie. Z partnerami w Rosji handluje od dawna, ale — jak powiedział portalowi dziennikwschodni.pl przedstawiciel firmy Makrochem S.A. z Lublina — od 24 lutego 2022 r. spółka systematycznie zmniejsza import z Federacji Rosyjskiej.

Zmiany są nawet większe. 

– Dostarczamy towary kupowane w Rosji do producentów opon z Europy, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Indii. Kontrakty, które mamy z naszymi klientami obligują nas do dostarczania tego konkretnego towaru. W tej chwili więcej jak połowę stanu magazynowego mamy towarów nierosyjskich. Mieliśmy spółkę w Rosji, ale jest w trakcie likwidacji. Sprzedaliśmy całą infrastrukturę, którą mieliśmy: wagony kolejowe, kontenery, platformy kolejowe. Nie prowadzimy rozmów z innymi producentami, które wcześniej były i od których kupowaliśmy towar. W tej chwili tego nie robimy – tłumaczył się Szwajka Radiu Lublin.

Jest jeszcze jedna lista Yale, na której znajdują się firmy „kupujące czas”, czyli te które ograniczają sprzedaż lub wstrzymują inwestycje. Chodzi tu o firmę Polpharma, która poinformowała w oświadczeniu:

- Produkcja naszej firmy na rynek rosyjski obejmuje w tej chwili wyłącznie produkty pediatryczne, produkty stosowane w stanach nagłych lub w terapii chorób przewlekłych. To produkty ważne dla zdrowia, dlatego ich dostawy do Rosji będą kontynuowane. Zrezygnowaliśmy natomiast z produktów, które mają charakter lajfstajlowy i tylko poprawiają jakość życia.

Kolejne są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.

- Produkty TZMO odgrywają ważną rolę w codziennym życiu zwykłych ludzi, umożliwiając rodzinom zaspokojenie ich najbardziej podstawowych potrzeb zdrowotnych i higienicznych — poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE